OpelOpel

Opel`in aydınlatma teknolojisi

Avrupa`nın en prestijli otomobil ödüllerinden olan "Altın Direksiyon 2015" ödülünün sahibi olan yeni Opel Astra`nın en dikkat çekici özelliklerinden biri LED matrix farlar. Opel, yeni Astra`daki ileri teknolojiler konusunda haklı bir gurur yaşıyor.

0 428
Avrupa’nın en prestijli otomobil ödüllerinden olan “Altın Direksiyon 2015” ödülünün sahibi olan yeni Opel Astra’nın en dikkat çekici özelliklerinden biri LED matrix farlar. Opel, yeni Astra’daki ileri teknolojiler konusunda haklı bir gurur yaşıyor. 

Ve bu teknolojiler arasında, kompakt sınıf için bir ilk olan, bağımsız ışık dağıtımlı LED matrix farlar ayrı bir yere sahip. Her biri birbirinden bağımsız olarak yönetilebilen 16 LED segment sayesinde ışığın formu ihtiyaca göre otomatik ayarlanabiliyor. 

Örnek vermek gerekirse; ön camdaki kamera eğer karşı yönden gelen bir araç fark ederse, farlardan yayılan ışık demeti karşı şeritte göz alıcı bir parlamaya neden olmayacak biçimde şekillendiriliyor.

Bu sayede yeni Astra sürücüsünün şeridi, önünde başka bir araç yoksa, uzun farlarla çok daha iyi aydınlatılmaya devam ediyor. Bu özellik sayesinde, Astra sürücüsü 80 km/s hızla hareket halindeyken, klasik farlara göre 40 metreye varan bir görüş menzili artısına sahip olabiliyor. 

LED Matrix farlar ayrıca trafik dışında yol durumu ve geçilen çevrenin koşullarına göre (otoyol, cadde, köy yolu gibi…) ışık dağılımını otomatik olarak gerçekleştiriyorlar. Yansıma yapmadan uzun farlarla sürüş olanağı sağlayan yeni nesil LED matrix far sistemi, kompakt sınıf yani C segmenti otomobiller arasında ilk kez Astra’da sunuluyor. 

İşlem sırasında Opel Eye adı verilen ön kamera ile birlikte çalışan sistem, Astra’yı sınıfının zirvesine taşıyan en önemli teknolojilerden biri.

Aydınlatma teknolojisi: LED matrix farların değişken aydınlatma formu sayesinde karşı yönden gelenlerin gözlerini almadan uzun farlarla seyahat etmek mümkün.

Kaynak: auto motor & sport
Bunları da beğenebilirsiniz

Kimler Neler Demiş?

Bildir
avatar
wpDiscuz