Otomotiv İhracatında En İyi Pazar AB Oldu

OİB Kasım ayı otomotiv ihracatında ilk sırada Almanya’nın olduğunu kaydetti. Türkiye’nin Almanya’ya yaptığı ihracat Kasımda yüzde 3 oranında arttı. İhracattan elde edilen gelirse 376 milyon doları buldu.

OİB Kasım ayı otomotiv ihracatında ilk sırada Almanya’nın olduğunu kaydetti. Türkiye’nin Almanya’ya yaptığı ihracat Kasımda yüzde 3 oranında arttı. Elde edilen gelirse 376 milyon doları buldu.

İhracattaki Artış Tam Gaz Devam!

Türk otomotivi Kasım ayında dünyanın dört bir köşesine milyon dolarlık ihracat yaptı. Bu ülkeler arasında en çok ihracat Almanya’ya yönelik olurken, en büyük pazarlar arasında ikinci sıranın sahibi İtalya olarak kayda geçti. Kasım ayında ülkeye yapılan ihracat 283 milyon doların kapısını araladı. Fransa da ihracatın artığı ülkeler arasında yer aldı. Artış yüzde 6’yı bulurken, otomotiv ihracatının toplam tutarı 263 milyon doları gösterdi.


ABD’ye İhracat Yüzde 145 Arttı

Türkiye kasım ayı otomotiv ihracatında Birleşik Krallığa yönelik ihracatını yüzde 21 oranında artırdı. ABD’ye gerçekleşen ihracatsa yüzde 145 sıçradı. ABD bu dönemde en fazla alımı binek otomobillerde yaptı. Yan sanayii ihracatıysa yüzde 39 oranında arttı.

Sektörün ihracatı 2017’nin Kasımında Belçika’ya yönelik artış kaydetti. Artış yüzde 51 olarak ölçüldü. Polonya’ya yapılan ihracattaki artış yüzde 27’yi gösterirken, Hollanda’da yüzde 31’lik yükseliş trendi gözlemlendi. Bunların yanında Romanya otomotiv ithalatını yüzde 39 oranında artırdı. Portekiz’de ise düşüş belirlendi. Azalış yüzde 25’i olarak kayda geçti.

AB’ye 2 Milyon Dolarlık İhracat Yapıldı

OİB tarafından yapılan açıklamada ülke bazlı incelemede otomotiv sektörünün en iyi pazarı Avrupa Birliği üyesi ülkeler oldu. Bu ülkelere Kasım ayında yapılan ihracat yüzde 12 artışla, 2 milyar dolara kadar yükseldi.

Kuzey Amerika Serbest Ticaret Bölgesine yönelik ihracat geçen ay yüzde 105 oranında arttı. Türk otomotiv sektörü Ortadoğu ve Bağımsız devletler Topluluğuna üye ülkelere de gönderim yaptı. Bu ülkelerle yapılan ticaretteki artış yüzde 19 seviyesinde yükseliş sergiledi. Afrika ülkeleri ihracatıysa yüzde 22 arttı.

İlginizi Çekebilir