Paris 2030’da O Araçların Girişine İzin Vermeyecek!

2030 Paris için yeni bir başlangıç olacak. Bu yıldan itibaren kente benzinli ve dizel araçların giriş yapmasına kesinlikle izin verilmeyecek.

2030 Paris için yeni bir başlangıç olacak. Bu yıldan itibaren kente benzinli ve dizel araçların giriş yapmasına kesinlikle izin verilmeyecek.

Paris Fosil Yakıtı İle Çalışan Araçlara Yasak Getiriyor

Fransa başkenti Paris yeni bir döneme girmeye hazırlanıyor. 2030 yılında başlayacak yasak tüm fosil yakıtı kullanan araçları kapsayacak. Alınan karara göre kente bu yakıtları kullanan araçların girmesine izin verilmeyecek. Benzinli ve dizel araçların yasaklanmasının altında yatan ana neden ise tabi ki Paris’in havasını temizlemek.

Paris ulaştırma politikaları sorumlusunun yasak hakkında yaptığı açıklamada sera gazı salınımına dikkat çekildi. Christophe Najdovski, “Kente dizel ve benzinli araçların girmesinin yasaklanmasında hedefimiz sera gazı salınımını minimize etmek” ifadelerini kullandı. Christophe Najdovski açıklamasında elektrikli otomobil ve bisikletlerin kente girebileceğin altını çizdi.
2040’da Fosil Yakıtlı Araçların Satışı Da Yasaklanacak

Dizel ve benzinli araçların Paris dışında trafikte olmasına izin verilirken, Fransa Ekoloji Bakanı geçtiğimiz haftalarda konuyla ilgili yeni bir karar daha alındığını açıkladı. Bakan Nicolas Hulot, 2040 yılına kadar Fransa genelinde dizel ve benzinle çalışan araçların satışının yasaklanacağını; doğal olarak bu araçların kullanımının azalacağını aktardı. Hedeflerinin ise 2050 yılına karbon salınımsız bir hava ile girmek olduğunu kaydetti.

Yılın ilk altı aylık dilimi incelendiğinde ülke genelinde satışa sunulan ve satılan araçların yüzde 95,2 gibi yüksek bir bölümünü dizel ve benzinli araçlar kaplıyor. Geçen yılın kayıtlarına göre Fransa’nın nüfusu 66 milyon ve ülkede toplamda 32 milyon araç trafiğe kayıtlı. Bu rakam Paris halkının tercihini toplu taşımadan yana kullandığının bir kanıtı olarak değerlendiriliyor. Bunun yanında ülkede bisiklet kullanımı da oldukça yaygın.

İlginizi Çekebilir