Alfa RomeoAlfa Romeo

Peugeot 208’in ilk fotoğrafları!

Peugeot’nun B segmenti modeli 207’nin yerini alacak 208 modelinin ilk fotoğrafları yayınlandı.

Peugeot’nun B segmenti modeli 207’nin yerini alacak 208 modelinin ilk fotoğrafları yayınlandı.

Gelen bilgilere göre 208 yerini alacağı 207 modelinden 70 mm daha kısa bir gövdeye sahip. Asıl önemli olan nokta ise Peugeot mühendislerinin aracın ağırlığını 110 kg düşürmüş olması. Fransız üreticinin son konsepti HX1’den izler taşıyan 208’le alakalı yeni haberler geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Volkswagen Polo, Opel Corsa, Fiat Punto ve Renault Clio gibi modellerle rekabet edecek 208, önümüzdeki ilkbaharda satışa sunulacak ve iki benzinli ve beş dizel motor seçeneğine sahip olacak.

İşte Peugeot Türkiye’den bu sabah ulaştırılan 208’e ait detaylar:
Peugeot, 2012 yılının bahar aylarında, B Segmentindeki yeni modeli Peugeot 208’i pazara sunacak. Yeni Peugeot 208, 3 kapılı ve 5 kapılı olmak üzere iki farklı gövde tipi ile satışa sunulacak.
Beklentilerinde derin değişimler yaşayan çeşitli müşteri kitlelerini kendine çekebilecek ve bir araya getirebilecek bir araç hayal etmek için, artık basit yenilemeler yeterli olmuyor. Bu nedenle, a9 projesi, en başından itibaren, Peugeot’nun daha önce hiç uygulamadığı derecede iddialı bir şartnameye sahip oldu. Amaç, gerçekten segmentinde çağ atlatacak bir araç üretmek oldu.

Peugeot, 205, 206 ve 207 gibi starların başarılı olmalarını sağlayan özellikleri yeniden keşfetmek, onları yeniden yaratmak amacıyla bazı prensipleri ters yüz ederek Peugeot 208’i yarattı.

 

 Peugeot, 208 ile çağ atlıyor.

Vincent Rambaud, Peugeot Genel Müdürü

Bence, 208 milat olacak. Bu otomobil, Peugeot için gerçekten yeni ve belirleyici bir etap teşkil ediyor.

Alain Tranzer, A9 Projesi Müdürü

208, iki sene önce başlatılan Peugeot Marka Projesi’nin yeni bir görünümü ve Peugeot’nun sürekli daha fazla modernlik yönündeki iradesinde yeni bir etap teşkil ediyor.

Xavier Peugeot, Peugeot Pazarlama ve İletişim Müdürü

208 ile, Peugeot bir idolü yeniden yaratma imkanına kavuştu.

Laurent Blanchet, Peugeot Ürün Gamı Müdürü

Mimaride yeniden doğuş

 

208, çeviklik ve verim kavramlarını özünde taşıyor. Başlangıçta yapılmış teknik seçimler, bu aracın hafif (ortalama 110 kg daha hafif; üstelik bu fark 173 kg’a kadar çıkıyor; gam, 975 kg’dan başlıyor), aerodinamik (Cx, 0,29; SCx, 0,61) ve son derece kompakt (uzunluk 7 cm, yükseklik 1 cm daha az) olmasını sağlıyor. Bu kazanımlar, daha cömert arka oturma alanı ve bagaj (hacim olarak 15 dm3daha büyük) ile hissedilir şekilde daha geniş bir iç mekan ferahlığıyla (dizlerde +5 cm) tamamlanıyorlar.

Dışarıdan daha küçük, içeriden daha büyük bir otomobil istiyorduk..

Christophe Clochard, 208 Araç Sentezi Sorumlusu

Tasarımda yeniden doğuş

208, Peugeot’nun yeni stil çizgilerini somutlaştırıyor ve onları doruklara taşıyor. Tasarım mantığı bağımsız havalandırma ızgarası, özel tasarım led gündüz farları ve bumerang şeklinde arka lambalar gibi her ayrıntıda, genel hacim ile tam bir uyum içinde sergileniyor. Heykelsi, atletikve hem saf hem de sofistike olan stil, Peugeot’yu yenilenmiş ve çekici bir modernliğe taşıyor. Her iki gövde tipinde de, iyice farklılaştırılmış  uygulamalar söz konusu, üç kapılı modelin arka kelebek camı hareketi akla modelin görkemli atalarından birini hatırlatıyor.

Küçük ve kaynaşmış bir grup olarak, alınacak yön konusunda hepimiz aynı bakış açısına sahiptik. Bütün fikirlerimizin gerçekleşmesini sağlamak için bize gerekli olan ilhamı, gücü ve enerjiyi veren bu oldu.

Pierre Authier, 208 Stil Sorumlusu


208’in gücü, onun stilinden kaynaklanıyor: 208 gerçek bir enerji topu. Herkesin hoşuna gitme potansiyeline sahip ama gevşek bir uzlaşma da değil. Daha çok, kültürlerden bağımsız olarak insan ruhuna hitap eden bir müzik aleti gibi.

Gilles Vidal, Peugeot Stil Müdürü

Ergonomide yeniden doğuş

İç mekan, dış stilin yenilikçiliğini daha da vurguluyor. Tam bir devrim niteliğinde olan ve bilinen teknik kısıtlamaların ve kültürel referansların ötesine geçen sürücü mahalli, baştan sona yeniden düşünülerek tümüyle sezgisel, sade ve bir bakışta anlaşılır hale getirilmiş. Sürücü mahalli, daha küçük boyutlu bir direksiyon simidi, bir “Head Up Görüntüleme Paneli” ve büyük bir dokunmatik ekran etrafında yapılanıyor. Bu yolcularıyla “bağlantılı” ekipmanlar, iç mekanın pratikliğine, güvenliğine, kalitesine, saflığına, aynı zamanda sürüş hislerine katkıda bulunuyor.

 

Peugeot’nun en çok satan modeli olması planlanan bir model için daha projenin en başından tümüyle yeniden tasarlanmış bir sürücü mahalline karar vermek, büyük bir riskti. Böyle bir sürücü mahallini 208’de gerçekleştirmekle, hep birlikte olağanüstü bir cüretkarlıkla hareket etme yeteneğimizi kanıtlamış olduk.

Jérôme Micheron, 208 Marka Projesi Sorumlusu

 

İlk olarak 3008’de kullanılan, bilgilerin bir lam üzerine yansıtıldığı Head Up Ekranı sistemi ile yeni bir yol açmış olduk: bu sistemin kullanışlılığı herkesçe kabul edildi ve başarı anında geldi.

208 çok daha ileri gidiyor.

Küçük direksiyon simidi ve Head Up Görüntüleme Paneli fikri büyük bir potansiyele sahipti. İlk prototipleri test ederken, herkes çok etkilendi. Her şey, doğal, kolay ve hemen anlaşılır nitelikteydi.

Marion David, 208 Ürün Projesi Şefi

 

Çevresel yeniden doğuş

Yeni Peugeot 208, CO2salımlarıoranında segmentinde lider konumunda bulunuyor. Son nesil motor teknolojileri ve e-HDi mikro-hibrit sisteminin hemen hemen tüm gamda kullanılıyor olması, aracın ağırlık ve aerodinamik kazanımlarına ekleniyor.

Dördünde yeni nesil (e-HDi) Stop & Start bulunan beş ayrı dizel motor seçeneğinde CO2salımları87 g/km‘den başlıyor. Bu, 100 km’de 3,4 l anlamına geliyorve CO2salımı asla 99 g’ı geçmiyor!

Yeni Peugeot 208, özellikle yüksek performanslı olan yeni 3 silindirli 1.0 ve 1.2 l VTi benzin motorların ilk defa kullanıldığı otomobil oluyor. Sunulan ürünler, 99 g/km’den başlayan CO2salımlarına sahipler. 100 km’de yakıt tüketimi 4,3 lolarak gerçekleşiyor.

Yeni Peugeot 208 bununla da kalmıyor. Polimerli kütlesini oluşturan malzemelerde %25 yeşil malzeme (yani geri dönüşümden gelen veya doğal kaynaklı) oranı ile ekolojik tasarım konusunda bir etabı daha aşmış oluyor. Dünyada ilk kez olmak üzere, arka tampon ve vantilatör grubu, tümüyle bu tür malzemelerden üretilmiş. Bu tampon tipi, tek başına, bir yılda 1600 ton üretimde kullanılan petrol tasarrufu sağlayacak.

 

Sürüş deneyiminde yeniden doğuş

208, Peugeot için çok değerli olan sürüş keyfini yeniliyor. Direksiyon boyutunun küçültülmüş olmasının sağladığı yeni ergonomi sayesinde, sürücü daha önce eşi görülmemiş bir sürüş çevikliği yaşıyor. Konfor ile yol tutuşu arasındaki yeni sentez,Peugeot’nun yol tutuşu konusundaki tarihi deneyimindenkaynaklanıyor ve aracın kompakt ve hafifletilmiş olmasından da yararlanıyor.

 

Yeni sürücü mahalli, inanılmaz sürüş heyecanları kazandırıyor. İç mekana girdiğinizde, anında aracı kullanmak ve 208’de geçirilecek zamanın tadını çıkarmak istiyorsunuz.

Gatan Demoulin, Peugeot Müşteriler Sentezi Sorumlusu

 

Galeri

Peugeot 208’in ilk fotoğrafları!
Peugeot 208’in ilk fotoğrafları!
Peugeot 208’in ilk fotoğrafları!
Peugeot 208’in ilk fotoğrafları!
Peugeot 208’in ilk fotoğrafları!
Peugeot 208’in ilk fotoğrafları!
Peugeot 208’in ilk fotoğrafları!
Peugeot 208’in ilk fotoğrafları!
Peugeot 208’in ilk fotoğrafları!
Peugeot 208’in ilk fotoğrafları!
Peugeot 208’in ilk fotoğrafları!
Peugeot 208’in ilk fotoğrafları!
Peugeot 208’in ilk fotoğrafları!
Peugeot 208’in ilk fotoğrafları!
Peugeot 208’in ilk fotoğrafları!
Peugeot 208’in ilk fotoğrafları!
Peugeot 208’in ilk fotoğrafları!

İlginizi Çekebilir