ToyotaToyota

Peugeot’nun coupe-RCZ

Dikkat çekmek için yaratıldı

1990’lı yılların sonu, 2000’li yılların başında Audi’nin TT modeli tasarımıyla ikon haline geldi. Aslında önceleri büyük tepki toplayan bu tasarım zaman geçtikçe göz alışkanlığı ile beğeni kazanmaya başladı. Aradan geçen 10 yıl sonunda Peugeot bu aracın tasarım hatlarını kendi anlayışı ile harmanlayarak ortaya son yılların en dikkat çekici modelini ortaya çıkardı: RCZ.
 
İster yolda ister dururken tüm gözler RCZ’de
 
İlk nesil TT ile benzerlikelr taşıyan RCZ aslında detaylardaki farklılıklarıyla kendi albenisini de ortaya koymuş. Önde 308 modeli ile benzerlikler taşıyan araç şişkin çamurlukları ile farklılığını ortaya koyarken arkaya doğru alçalan tavanı ve iki çıkıntıya sahip tavan tasarımı ile ortaya ilginç bir görüntü çıkartıyor. Buna bir de Porsche gibi açılabilen elektrikli bagaj üstü spoyler eklenice arka kısım önden de daha fazla dikkat çekip göz hoş geliyor.
Dıştaki farklılık iç mekanda yerini alışkanlığa bırakmış
RCZ’nin dış tasarımı için olumsuz konuşmak nasıl mümkün değilse iç mekan için de özgün demek o kadar zor. 308 ile ortadaki analog saat dışında önemli bir fark bulunmayan orta konsolda ne yazık ki bu modele özgü değişiklikler yapılmamış. 
Sportif yapısıyla büyük beğeni toplayan ön koltuklara sahip olan RCZ deri döşemeli koltuklarında oldukça başarılı yanal destek sunuyor. Geniş sayılabilecek bu koltuklar uzun yolculuklarda bile yorucu olmazken 2+2 olarak lanse edilen otomobil arka kısmında ne yazık ki öne kıyasla çok daha dar bir yaşam alanı sunuyor. Arkadaki bölümde sadece çocukların rahat etmesi mümkünken Porsche 911 bile bu alanda daha fazla hacim sunuyor.
Bu tarz otomobillerde genel sorun olarak karşımıza çıkan bagaj kapasitesi sorunu RCZ’nin en güçlü olduğu noktaların başında geliyor. Günümüz kompakt sınıf modellerinden bile daha fazla; 384 lt hacim sunan RCZ’nin bu alanının kullanımı da kolay. Ancak arka koltukları gördükten sonra keşke tasarımcılar arka camı geriye kaydırarak bagajı küçültse ve daha fazla arkada hacim sunsa demeden de geçemiyoruz.
 
Yüksek ve kesintisiz güç sunan turbo beslemeli motor
 
PSA Grubu’nun BMW ile birlikte geliştirdiği 1.6 litrelik turbo beslemeli motora sahip olan RCZ alt devirlerden itibaren kesintisiz güç sunuyor. Üretilen 156 HP 6000 d/d’de hazırken 240 Nm’lik tork 1400 d/d’de kullanımda. Bu sayede ilk hızlanmalarda yakalanan ivme gerek yüksek hızlarda gerekse ara hızlanmalarda bile kesilmiyor.
6 ileri oranlı otomatik şanzımanla donatılan RCZ manuel kullanıma da izin veren yapıya sahip. Genel olarak Peugeot’nun şanzımanları düşünüldüğünde sert geçişler ve kararsız kalma sorunlarının olmasını beklediğimiz vites kutusu bu olumsuzlukları taşımaması bizi şaşırttı. 
Üstelik bu kullanım keyfinin yaşandığı, kesintisiz güç üreten otomobil aynı motoru kullanıp daha küçük lastikleri kullanan MINI’den bile daha düşük tüketim sunuyor.
 
Konfor büyük lastiklere rağmen yüksek
 
Üzerinde 19 inçlik lastikleri bulunan RCZ’nin bu jant-lastik kombinasyonu ile kolay kullanımlı bir otomobil olması kağıt üzerinde oldukça zor. Ancak RCZ’de bu sorun aşılmış görünüyor. Arka koltukta oturmak pek mümkün olmadığı için de süspansiyon vuruntusu yaşansa da bundan şikayet bir sürücü olduğunu düşünmüyoruz.

Direkt direksiyon, yola yapışan lastikler
 
Spor bir otomobil olan RCZ Peugeot’nun en başarılı direksiyon sistemine sahip. Bunda kuşkusuz geniş lastiklerin de payı büyük. Yoldan çıkartmanın çok zor olduğu RCZ’de zorlanma anlarında arkadan kontrollü kaymalar yaşanıyor. ESP sayesinde izinden sapmayan otomobil ıslak zeminlerde zorlandığında ise kafadan kayma eğiliminde. Bu gibi durumlarda ise ne yazık ki yapacak pek bir şey yok. Ama unutmamak gerekir ki bu durum çok özel şartlarda ortaya çıkıyor.
 
Tek donanım, ik renk seçeneği
 
RCZ’nin renk skalasında 2 ana renk sunuluyor. 2 beyaz tonu ile birlikte siyah rengin sunulduğu araçta keşke diğer renk alternatifleri de ithal edilse de aracın özel kişiliği daha da özel olsa. 
Sadece tek paketle ithal edilen RCZ’nin donanım listesi oldukça zengin. Konfor ve güvenlik elemanlarının fazla olduğu aksesuar listesinde göze batan tek eksiklik navigasyon sisteminin ülkemize ithal edilmiyor oluşu. Bunun dışında deri döşemeli elektrikli ve ısıtmalı koltuklardan Xenon farlara, otomatik klimadan park yardımcısına uzun bir donanım listesi RCZ ile sunuluyor. 
Modelin fiyat etiketi ise sundukları dikkate alındığında yüksek değil. Onun kadar dikkat çekip, performans sunan ve konfordan ödün vermeyen bir otomobil şu anda bulmak zor. Ona yakın olanlar ise premium üreticilerin ürünleri olmaları nedeniyle fiyatları RCZ’nin en az 2 katı.
 
Öne çıkan özellikler
Tasarım, motor, bagaj kapasitesi, tüketim, karizma 
Göze batan eksiklikler
Ortak parçalı orta konsol, çok dar arka koltuklar
 
Teknik veriler Peugeot RCZ 1.6 Otomatik
Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/2
ÇapxStrok 77.0×85.8 mm
Motor hacmi 1598 cc
Maksimum güç 156 HP-6000 d/d
Maksimum tork 240 Nm-1400 d/d
Son hız 213 km/s
0-100 km/s hızlanma 8.4 sn
Şanzıman 6 ileri otomatik
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk
Lastikler 235/40 R19
Depo kapasitesi 55 lt
Bagaj hacmi 384-760 lt
Ağırlık 1297 kg
Tüketim (fab. ver.) 5.5/7.3/10.3 lt/100 km
Tüketim ( test ort.) 9.2 lt/100 km
Uzunluk 4287 mm
Genişlik 1845 mm
Yükseklik 1359 mm
Aks mesafesi 2612 mm
Fiyat 74.880 TL
 
Tasarım 10/10
RCZ günümüzün kuşkusuz en dikkat çekici modelleri sıralamasında ilk 3’te yer alıyor. Yollarda ilerlerken Ferrari, Lamborghini gibi araçlar kadar öne çıkan RCZ ile dikkat çekmemek söz konusu bile değil.
 
İç mekan 6/10
308 modeli ile neredeyse tamamen aynı olan orta konsol farklılık beklentilerini boşa çıkartırken genel tasarım göze hoş geliyor. Ön kısımda yaşam alanı genişken arka kısımdaki alan sadece çocuklar için uygun.
 
Motor / Performans 8/10
BMW ile birlikte geliştirilen 1.6 litrelik motor güç kesintisiz sunuluyor. 6 ileri oranlı otomatik şanzımanın motorla uyumu başarılı, üstelik tüketim de MINI’ye kıyasla daha düşük.

Kullanım / Sürüş özellikleri 9/10
Tasarımının hakkını veren bir sportifliğe sahip olan RCZ üstün bir yol tutuş sunuyor. Üstelik üzerindeki 19 inçlik lastiklere rağmen iç mekanda sunulan konfor şaşırtıcı derecede yüksek.

Fiyat / Donanım 7/10
Tek donanım ile ithal edilen RCZ’nin aksesuarları beklentileri karşılıyor. RCZ’nin fiyatı sunduklarına kıyasla yüksek değil. Ancak bir de navigasyon sunulsa donanıma kusur bulmak zor.
 
Sonuç
Kendisinden 4-5 kat daha pahalı otomobillerden fazla dikkat çekmeyi başaran Peugeot RCZ pek çok olumlu özelliği bünyesinde barındıran üstelik bunu yaparken konfordan da ödün vermeyen bir otomobil. Aracın yoldaki cazibesi nedeniyle sürekli göz hapsinde olmaya alışmak gerekiyor. RCZ satış fiyatıyla, özellikleri düşünüldüğünde el yakmıyor.
 
 
 
Kaynak : otomobilport
İlginizi Çekebilir