AudiAudi

Premium Orta Sınıf Karşılaştırması

Stuttgart`ın yeni businessclass modeli çok sayıda teknolojiyle yüklü ve çok iyi, hatta rakiplerini şaşırtacak kadar iyi fren yapıyor!

İlk izlenimler asla tekrarlanmaz. Ancak bu, ilk izlenimin her zaman en doğrusu olduğu anlamına da gelmez. Hatta hata yaparsanız, o şeyin ya da o kişinin gerçek kalitesini göremeyebilirsiniz. Peki ama bunu neden anlatıyoruz? Çünkü yeni E Serisi tam da böyle bir durum, yani ikinci görüşteaşk olduğu için. Başka bir deyişle: İlk sürüşte aşk olduğu için!

Test parkında attığımız ilk tur pek de heyecan verici olmamıştı. Tamam, çok heybetli ve oturaklı görünüyordu ama arka koltuk yolcuları ayaklarını ön koltukların altına uzatmakta zorlanıyordu. 

Sayısız ayar imkânları sunan, karşımıza sürekli yeni alt menüler çıkaran ve bunları sanal kokpitte takip edebildiğiniz yeni kumanda konsepti çok etkileyici ama bu bile, ilk anda insanın kalbine hitap etmiyordu. Tüm bunlara, test aracımızdaki doğru monte edilmemiş parçalar da eklenince aklımıza "Mercedes'in mükemmel rahatlık hissi nerede kaldı?" gibisinden sorular gelmeye başlayıverdi. 

Aradığımız cevabı ise yola çıkınca aldık: Bir kez harekete geçtiği anda hiç kimse E Serisi'nin eline su dökemez! Çünkü o, nelere kadir olduğunu yola çıktığında gösteren bir otomobil. O her zaman rahat bir karakter sunan, aşırı güvenli bir konfor makinesi. Hatta birçok disiplinde rakiplerine hatrı sayılır farlar atıyor. Meydan okuyucumuz 194 HP'lik E 220 d'nin karşısına, Audi A6 2,0 TDI (190 HP) ve BMW 520d'yi (190 HP) çıkardık. Önce fiyat listesine bakıp, "sözde" fiyat avantajını bir görelim. A6'nın ultra paketiyle (önden çekiş ve DSG şanzıman) Almanya başlangıç fiyatı 44.600 €. BMW ve Mercedes ise sırasıyla 850 € ve 2.500 € daha pahalı. Audi, bu teorik avantajın karşılığını veremiyor. Direkt karşılaştıra yapıldığında belli konularda sakinlik eksikliği hissettiriyor. Ülkemizde ise durum biraz daha farklı, BMW Audi'den 6.000 TL daha uygun fiyatlı, en yüksek fiyata ise Mercedes sahip. Bu modellerin dizel versiyonlarının Türkiye'deki başlangıç fiyatları şöyle: 
*Audi A6 2,0 TDI 190 HP S Tronic: 266.716 TL
*BMW 520d: 260.955 TL
*Mercedes E 220 d: 285.300 TL

Audi A6'nın bu sakinlik eksikliği, yol konforu ve motor çalışma karakterinde BMW ve Mercedes'in gerisinde kalmasına neden oluyor. Örneğin çift debriyajlı şanzıman kalkışlarda aşırı aceleci davranıyor ve ön tekerlekler sürekli patinaja düşüyor. Ayrıca aşırı direkt ve gereksiz bir yumuşaklıkta çalışan direksiyon sinirli bir karaktere neden oluyor. Mercedes ile karşılaştırıldığında Audi'nin iki eksik vites dişlisi sunması kullanımda hissedilmeyen bir ayrıntı olsa da, 6,1 lt/100 km ile Mercedes'e göre 0,2 lt'lik fazla tüketim olarak geri dönüyor. A6'nın olgunluğu ise sorgulanamaz: En küçük bir tıkırtı veya gıcırtı sesi duyulmuyor, tüm parçalar mükemmel bir şekilde yerlerine oturuyor. Hatta her şey mükemmel hissettiriyor. Ayrıca bolca iç mekân ve çok geniş koltuklar sunuyor. Aynı durum BMW için de geçerli. İyi şekillendirilmiş opsiyonel spor koltuklar (490 €) zengin ayar kabiliyetleri ve en harika dolgularıyla her kuruşu hak ediyor. Tek sorun orta konsolun biraz geniş olması: Gaza basan ayağınızın hafifçe sola doğru durmasına neden oluyor. Yolcu bölmesi biraz daha ksııtlı hissettirse de karşılaştırmada en fazla dirsek mesafelerini BMW sunuyor. 

BMW 5 Serisi süspansiyon konforu disiplininde de zirvede. Sürüş kontrol düğmesi Comfort plus modundayken BMW, en bozuk zeminleri bile birinci sınıf bir konforla aşabiliyor. Süspansiyonun diğer tepkileri de başarılı: Dalgalı zeminlerde de yeterli konforu sunuyor. 2,0 lt'lik motor genelde sessiz ama tam gazda hem duyulur olmaya başlıyor, hem de bu sınıfa yakışmayan homurtular çıkarıyor. 8 ileri oranlı şanzıman ise çok hızlı ve yumuşak vtes değiştiriyor, kick-down komutlarına canlı tepkiler veriyor ve geniş oran aralıkları sayesinde makûl tüketim rakamları sağlıyor: Test parkurumuzu 6,1 lt/100 km'lik tüketim ölçümüyle tamamladı. 

Peki ya Mercedes'in yepyeni bir makine olan motoru? Duyulur bir şekilde mırıldansa da, E Serisi'ndeki en sessiz 4 silindirli dizel motor özelliğine sahip. Karakteri tam gazda bile kabalaşmıyor ve neredeyse hiç sarsıntı yaşatmıyor. Çok yüksek bir çekiş gücüne sahip olduğunu söylemeye bile gerek yok. 

Hatta rakipleriyle karşılaştırıldığında performansının çom daha iyi olduğunu da hatırlatmamız gerekiyor. Bunu sağlayansa karşılaştırmanın en yüksek tork değerini henüz 1600 d/d'de üretmeye başlıyor olması. Durum böyle olunca E 220 d, hızlanmalarda hissedilir farklara imza atıyor. Bunun dışında E Serisi, inanılmaz bir fren performansına da sahip: Sıcak frenlerle 100 km/s hızda duruş mesafesi 34,5 m. Birinci sınıf!

E 220 d'nin şanzımanının dar bir devir aralığında, 9 ileri vitesle oynayıp duruduğu kullanım sırasında neredeyse hiç hissedilmiyor. 9G-Tronic adlı şanzıman hızlı vites değiştiriyor ve şehir içi trafiğinde bile yanlış vites seçimi yaptığını asla düşündürmüyor. Peki ya tüketim? Virgülden önce 5 rakamına (5,9 lt/100 km) sadece E Serisi ulaşabiliyor: 3,9 lt'lik aşırı iyimser fabrika versinden bayağı fazla olsa da kesinlikle çok iyi bir rakam. 

Yüksek yol konforu için önceden de yıldız vermiştik. Havalı süspansiyon (ayarlı) opsiyonuyla E Serisi havada süzülüyormuş gibi ilerliyor ve ne enlemesine zemin darbelerinden, ne de bozuk zeminlerden etkileniyor. Sadece parke taşlı yollara verdiği tepkiler BMW'den biraz daha kaba. 

BMW koltuklar konusunda da avantajlı: Münihli firmanın devasa koltuklarının yanında Mercedes'tekiler neredeyse kompakt kalıyor. Sırtlıklarda daha az dolgu malzemesi kullanılmasıyla zayıf yan destek olarak geri dönüyor. 

Fonksiyonlar ve kumanda elemanlarının sürücünün dikkatini dağıtması, bu kadar fazla elektronik donanıma sahip bir araçta görmek istemediğimiz bir şey. Direksiyondaki cam yıkama düğmelerinin tepkileri pek hassas değil, merkezi kontrol düğmesinin dokunmatik yüzeyi rahatça hata yapabiliyor, ekrandaki önemli menü grupları küçük ve kenara itilmiş şekilde gösteriliyor…

Diğer taraftan Mercedes, güvenlik konusunda kendisini aşmaya başladı. Standart aktif fren asistanı öndeki araca çarpmanızı engelliyor, aktif şerit takip asistanı aracı tamirat çalışmaları nedeniyle daraltılmış yollarda bile şeritte tutarken, otonom yönlendirme yaparak ilerlemenizi sağlıyor. Yanlışlıkla yapılan şerit ihlalleri düzeltilirken, sollama manevraları da araç tarafından yapılabiliyor. Adaptif hız sabitleyicisiyse aracı durdurana kadar fren ve kalkış yapabiliyor. Tamam, bu donanımlarla E Serisi çok akıllı bir otomobil ama tüm bunların paket halinde 7.000 €'ya sunulmasıysa ikinci hatta üçüncü bakışta bile aşık olmanızı engelleyecektir. 

Sonuç: Sürüş özellikleri? Birinci sınıf! Yeni E Serisi'ni kısaca böyle özetleyebiliriz. Ancak bu, rakipleri içinde geçerli. Hatta BMW, uzun yol kalitesinde daha iyi. E Serisi'nin oyuncaklı kumanda konsepti bazı puan kayıplarına neden olsa da, sunduğu şeyler gerçekten çok fazla. Güvenlik donanımları konusunda E Serisi sınıfındaki çıtayı aşırı yükseğe taşıdı. Bu da rahat bir birincilik almasını sağladı.

Kaynak: Auto SHOW

İlginizi Çekebilir