AudiAudi

Şimdi Süpersporların Şov Zamanı

Yeni üstün 911 ve tamamen farklı bir konsepte sahip ortadan motorlu kardeşi için sahne hazır.

Güneş, Bridgestone'un Avrupa Test Pisti'ndeki asfaltı yavaş yavaş ısıtıyor. Roma yakınlarındaki bu lastik test merkezindeki hava sıcaklığı şu anda 27 derece ve daha da ısınıyor. Ancak ısınmanın tek sebebi İtalyan baharı değil: VW Grubu'nun iki süper sporcusunun geniş lastikleri de buna katkıda bulunuyor. Yeni Porsche 911 Turbo S, kendisi gibi yeni bir otomobil olan Audi R8 Plus 5,2 FSI'a meydan okuyor. 

Audi'nin en hızlı seri üretim sporcusu, pistte rekor zamanlara imza atabişmek için harika bir reçeteye sahip. 610 HP'lik devasa bir atmosferik V10, değişken 4 tekerlekten çekiş sistemi, aşırı hızlı vites değiştiren bir çift debriyajlı şanzıman ve ortada konumlandırılmış motorun sağladığı harika bir ağırlık dengesi. Porsche de Audi'ye toz yutturabilmesini sağlayabilecek çok güçlü kozlara sahip: Sürüş dengesi sağlayan 4 tekerlekten yönlendime sayesinde yeni Turbo S, virajları milimetrik hassasiyet ve nefes kesici hızlarla alabiliyor. En hızlı tur ölçümleri için ESP'yi kapatıyoruz. R8'in pilotu, hafif önden kayma eğilimi ve hareketli arka kısmın etkilerini dengeleyebilmek için direksiyonu biraz daha fazla çevirmek zorunda. Test sonunda Porsche, parkurda 1:06,54 dk'lık zamana imza atıyor. Audi'nin tur zamanıysa 1:08,12 dk. Tamam, 1,68 sn'lik fark fazla görünmeyebilir ama bu performans liginde lideri belirleyen gerçekten büyük bir rakam. Teknik veriler kesinlikle müthiş. Turbo 100 km/s'e sadece 2,9 saniyede ulaşırken, Audi aynı hızlanmada 0,3 saniye daha yavaş. Bunun dışında 911, hem 100 km/s fren ölçümünde 1,5 m önce (32,2 m'ye 33,7 m) durabiliyor hem de neredeyse 2 lt daha az yakıt (11,7 lt'ye 13,7 lt) tüketiyor. 

Motorsporları tutkunları için Audi'nin kozları neler? Bunların ilki V10 motorun hayranlık uyandıran sesi. Bu atmosferik makine 6000 d/d'den itibaren tam bir canavara dönüşüyor ve 8500 d/d'ye kadar vahşi kükremelerle ve çok hızlı bir şekilde devirlenebiliyor. V10'un henüz 2500 d/d'de bile çok güçlü olabildiğini de hatırlatmamız gerekiyor. 

Yapamadığı şeyse çalışma sesleriyle geri planda kalmak. En azından spor egzoz opsiyonu varken… Yani her zaman çevresine güçlü "ben buradayım" sinyalleri gönderiyor. Porsche ise tamamen farklı: Tpik bir turbo motorda olduğu gibi sesleri izole edilmiş. Hatta etkileyici olmaktan uzak bile denilebilir. 2250 d/d'den itibaren kullanıma hazırladığı 750 Nm'lik devasa maksimum torkuyla 911, alt devirlerden itibaren bir mermi gibi hızlanıyor. Aslında Turbo S'i tanımlayan şey çift karakterli olması. Bir tarafta asfalta yapışan, aşırı hızlı ve aşırı atak bir süpersporcu, diğer tarafta ise sakin çalışan ve konforlu bir günlük kullanım otomobili var. Bu çok yönlü yetenekler, başka hiçbir otomobilde olmadığı kadar etkileyici ve bu otomobilleri R8 de dahil. 

Sonuç: Bu şovun galibi açık ara belli. Audi görünümüyle hava atmayı seven dışa dönük bir sporcu. Ayrıca V10 motoru da insanın tüylerini diken diken ediyor. Bunun dışında pistte de çok hızlı. Aslında R8'in tek bir sorunu var: Limitlerde kullanıldığında her şeyi kendisinden çok daha iyi yapan 911 Turbo S. Neticede pistte R8'e 2 saniyeye yakın fark atıyor. Ayrıca bunu yaparken ortalığı birbirine katmıyor, normal kullanımda daha rahat ve günlük kullanıma çok daha uygun. Yeni 911 Turbo S çok sayıda farklı yeteneğe sahip olan harika bir otomobil. 

Kaynak: Auto SHOW

İlginizi Çekebilir