KiaKia

Sportage İle 5 Sene…

Sportage`ın üçüncü kuşağı sadece sağlam değil aynı zamanda çok şık da. Ayrıca uzun garanti süresi sayesinde ikinci el modeller bile hala garantide ve riskler de oldukça düşük.

Avrupa'da Eylül 1994'te yani kompakt SUV sınıfının kurucusu Toyota RAV4'ten sadece bir ay sonra piyasaya çıkan ilk Sportage, bugün neredeyse unutuldu. Ayrıca RAV4'ün aksine, sadece 8 yıllık üretim sürecinin ardından sessiz bir şekilde ortadan kayboldu. Teknolojik ikizi Hyundai Tucson ile neredeyse bire bir aynı olan ikinci kuşak ise gayet başarılı oldu. Gerçekten takdir kazanan versiyonsa Typ SL adlı 2010 çıkışlı son versiyon oldu. Yüksek cam çizgisi, geniş C sütunu ve çıkıntılı çamurluklarıyla Sportage, özgüven sahibi bir görünüme sahip. Sportage'ın yeni ve başarılı dizayn dili için Koreli firma 2011 yılında Red Dot Dizayn Ödülü'ne layık görülmüştü. Bugün, yani 5 yıl sonra bile Sportage'ın çizgileri ne şıklığını, ne güncelliğini, ne de tazeliğini kaybetti. 

Diğer taraftan bu kompakt şehir SUV'unu çekici kılan sadece şık tasarımı değil. Örneğin 5 yıllık garanti de çok çekici ve rakipsiz bir teklif. Başka br avantajı da güvenilir teknolojileri. Tamam, ilk modellerde ender de olsa dizel motor arızaları yaşanıyordu ama garanti kapsamında bu sorun giderildi. Akslar ise yüksek ağırlık nedeniyle zorlanıyor ve eklem noktalarında boşluk oluşuyor. Yüksek aırlığın diğer bir sonucu ise erken aşınan frenler. Klima sistemi sorun çıkarmaya başladığında sorunun temeli büyük ihtimalle kontrol ünitesi olurken, sık sık römork çekecek olanların otomatik şanzımanlı versiyonları tercih etmeleri gerekiyor: Manuel şanzımanlı versiyonların debriyaj balataları hızlı bir şekilde aşınarak bitiyor. TÜV istatistiklerinde rastladığımız aydınlatma problemleriyse can sıkıcı olmayacak kadar ufak bir ayrıntı. Diğer tüm konulardaki problem çıkarma oranlarıyla kabul edilebilirlik sınırlarında. 

Uzun dönem testine tabi tuttuğumuz Sportage da bunu destekliyor: 2014 yılında araç parkına giren 2,0 CRDi AWD Automatik (184 HP) hala sorun çıkarmadan teste devam ediyor ve test defterindeki şikayet notları yok denecek kadar az. 

Yüksek oturma pozisyonu sayesinde Sportage, çok iyi bir ön görüş sunarken, arka görüş rahatlığıysa vasatı geçemiyor. Kamyonları hatırlatan arka görüş nedeniyle geri görüş kamerası gayet mantıklı bir yatırım olacaktır. Diğer taraftan öncüsüyle arasındaki ilerleme farkı o kadar yüksek ki, bu sorunlar rahatlıkla göz ardı edilebiliyor. 

Kia Sportage Ender Sorun Çıkaran Sağlam Bir Araç

Koreliler derslerine gerçekten iyi çalışmışlar. Üçüncü nesil Sportage salam ve eleştiri yapmayı zorlaştıran bir araç. Bazı modellerin motor elektroniklerinde sorun çıkıyor, bazılarınınsa klimaları saçmalayabiliyordu. Pas ise asla sorun olmuyor. Haberimize konuk olan Sportage, 4 yılın sonunda hem içte hem de dışta tamamen sorunsuzdu. Hiçbir teknk problemi olmasa da günlük kullanımda can sıkabilecek bir özelliği var: Kötü arka görüş. Bu nedenle park sensörleri ve geri görüş kamerası Sportage için olmazsa olmaz opsiyonlar arasında. 

Sonuç: Kia son yıllarda inanılmaz bir ilerleme kaydetti. Bir zamanların "ucuz" markası artık kalitesiyle de saygı duyulan bir marka haline geldi. Uzun garanti süresi ikinci el müşterileri için de çok çekici br avantaj.

Kaynak: Auto SHOW

İlginizi Çekebilir