TeslaTesla

Tesla 4 Bin Euro Teşvik İçin Sahtekarlığa Mı Başvurdu?

Volkswagen geçen yılı emisyon skandalı, soruşturmalar, mahkemeler ve para cezalarıyla geride bıraktı. ABD, Alman otomobil devi markayı dizel araçlar konusunda köşeye sıkıştırmakla kalmamış prestijini de yerle bir etmişti.

Volkswagen geçen yılı emisyon skandalı, soruşturmalar, mahkemeler ve para cezalarıyla geride bıraktı. ABD, Alman otomobil devi markayı dizel araçlar konusunda köşeye sıkıştırmakla kalmamış prestijini de yerle bir etmişti.

Almanya’nın Tesla İddiası!

Bugüne geldiğimizde ise işler tam tersini işaret etmeye başladı. Almanya, ABD’nin elektrikli araç devi Tesla’yı sahtekarlıkla suçladı. Suçlamanın konusu ise, Alman devletinin elektrikli otomobil için verdiği 4 bin Euro’luk teşvik oldu. İşte bu destekten yararlanmak için Tesla’nın sahtekarlık yaptığını iddia eden Almanya, ortalığı karıştırdı.

Alman yetkililer Tesla’nın teşvikten yararlanmak için satışını gerçekleştirdiği araçların belgelerini baz model olarak faturaladığını, fakat elektrikli araç müşterilerine ekstra aksesuar paketleri dahilinde satış yaptığını belirledi. Alman yetkililere göre elektrikli araç devi Tesla bu işlemleri 4 bin Euroluk desteği kasasına koymak adına yaptı.

Auto Bild Editörü İş Başına Geçti

Çıkan bir habere göre, Almanya’da yayımlanan Auto Bild adlı otomobil dergisi bu suçlamaların doğru mu yoksa yanlış mı olduğunu öğrenmek için Tesla’ya bir araç siparişi verdi. Tesla’nın satışta görevli olan personeli bu kandırmacaya inanarak alıcı rolündeki editöre, siparişteki aracın aksesuarlı olarak satıldığını; aksesuarsız satışın mümkün olmadığını, bu nedenle de sipariş edilen araca bazı zorunlu aksesuarları dahil ettiklerini aktardı.

İddialara göre Tesla fiyatlar ve modeller baz alınarak sağlanan devlet teşvikinden yararlanmak için, elektrikli araçları Almanya’ya baz modelle soktu. İşin gerçeğinin ise pahalı araçları alıcılarına farklı faturalandırma ile teslim etti. Böylelikle ülkenin maliye bakanlığını dolandırdı.

Bilindiği üzere ABD geçen yıl Volkswagen’e karşı soruşturma başlatmış, mahkeme süreci ardından otomobil devi marka suçlamaları kabullenmiş ve para cezalarını ödeyeceğini açıklamıştı. son gelişmelere bakarsak roller değişti. Almanya Tesla’nın bu açığını fırsata dönüştürmek için harekete geçti.

İlginizi Çekebilir