FordFord

Turbo destekli motoruyla Opel Astra

Opel Astra, turbo destekli motoruyla sınıfının en güçlü seçeneklerinden birine dönüştü. Satış fiyatıyla el yakmayan bu otomobil, yüksek performansın bedelini doğal olarak yakıt tüketimiyle ödetiyor.

 

Kompakt sınıfta yer alan modeller sırasıyla yenileniyor. Ford Focus, Opel Astra, Renault Megane, Toyota Auris, VW Golf birbiri ardına yenilendi ve yenilenmek üzere. Tüm bu modelerin sınıfları dışında en büyük ortak özelliği ise yeni versiyonlarında dinamik tasarıma önem verilmesi.
Bu alandaki şu ana kadarki en başarılı örnekse Opel Astra.
Bir önceki neslin abartıdan uzak, derli toplu tasarımının aksine adeta 'ben buradayım' diye bağıran bir tasarıma kavuşan Opel Astra, çok dikkat çekici bir otomobile dönüşmüş. Insignia'nın küçüğü gibi görünen yeni Astra köşelerden uzak, akıcı ve güçlü detayları olan bir yüze sahip. Profilden çok dikkat çekici olmayan ve Seat Leon ile benzerlikler taşıyan Astra arka kısmında farlarla uyumlu büyük stoplarıyla dikkatleri üzerine topluyor.

İç mekana alışmak zaman istiyor

Astra'nın iç mekanına geçildiğinde değişimin özellikle bu bölümde yapıldığı anlaşılıyor. Eski nesliyle hiçbir ortak noktası kalmayan iç mekanda ağabey Insignia ile karıştırılacak kadar benzer parçalara yer verilmiş. Bir önceki nesilde olumsuz eleştiri alan eşya gözü eksikliğinin önüne geçmek için Opel farklı alanlara pratik gözler eklemiş. Bunun dışında sportif dış tasarımla uyumlu olması için başta göstergeler olmak üzere ana hatlarda da sportifliği öne çıkartmış.
Orta konsolda yaşanan düğme karmaşası tıpkı Insignia'da olduğu gibi ergonomi ve kullanım sorunlarını beraberinde getirse de alışma süresinin kısa olması uzun vadede sorun çıkartmıyor.
Ancak bazı olumsuzluklar ne yazık ki araca ilk oturduğunuz andan itibaren peşinizi bırakmıyor. Örneğin bir önceki nesile göre artan dingil mesafesine rağmen iç mekanda hissedilir bir büyüme söz konusu olmamış. Chevrolet Cruze ile aynı platformu paylaşan Opel Astra özellikle arka kısımda hala sınırlı bir yaşam alanı sunuyor. Diz mesafesinin az olması ile birlikte güzel görünüm için kullanılan cam tasarımı iç mekanda ferahlığın az olmasına neden olmuş.

Güçlü motor performansıyla alkışı hak ediyor

Astra'nın en çok güvendiği özelliği turbo destekli motoru. Daha önce ailenin diğer üyeleri Meriva OPC olmak üzere farklı sınıflardan modellerde kullanılan 1.6 litrelik benzinli motor ürettiği yüksek güç ile performans isteyenlerin tüm beklentilerine cevap verebiliyor. 
180 HP güç ve 230 Nm tork üreten güç ünitesi 6 ileri oranlı otomatik şanzımanla kombine edilmiş. Uyum konusunda bir sıkıntının yaşanmadığı güç aktarım organlarında turbonun yüksek boşluğu nedeniyle alt devirler ise oldukça cansız.
Bir anda kullanıma sunulan güç nedeniyle yaşanan güç patlamaları sonucu Astra yüzlerde şaşkınlıkla karışık gülümsemelere yol açsa da tutunma sorunlarını da beraberinde getiriyor. 
Özellikle ıslak zeminlerde bu sorun nedeniyle direksiyona sıkı sıkı tutunmak gerekiyor. Oldukça hassas çalışan direksiyon sistemi ile sürücüden gelen komutlara kısa sürede uyan Astra yeni neslinde büyüyen jant ölçüsü nedeniyle konfordan bir parça ödün veriyor. Artık 1.3 litrelik modelinde bile 17 inçlik jantlarla yola basan Astra sert süspansiyonla birlikte arka koltukta oturanlara süspansiyon vuruntuları dinletse de bu kombinasyon sonucu başarılı yol tutuş karakterine sahip olmuş. Zorlandığı zamanlar arkadan kontrollü kayan Astra ESP'nin zamanında müdahaleleri ile izine kısa sürede dönebiliyor. Önden kopmaların ise neredeyse hiç yaşanmadığı Astra bu sayede olumsuz durumların oluşmasına da izin vermiyor. 
Elbette her şeyin olduğu gibi bu kadar yüksek güç ve kullanım keyfinin de bir bedeli var. Neredeyse 1.5 tonluk boş ağırlık, otomatik şanzıman, yüksek güç gibi unsurların birleşmesi sonucu Astra 100 km'de fabrika verisi ortalama 7.3 litrelik tüketim verisine yaklaşmakta bir hayli zorlanıyor. Ortalama bir sürüşte Astra ile 10 litrenin altında tüketim değerlerine ulaşmak bir hayli zor.

Fiyat iddialı, donanım yüksek

Astra'nın tüketim nedeniyle yüksek kalan sürüş maliyetleri aracın satış fiyatının uygun olması sonucu önemi bir nebze olsun yitiriyor. Çok fazla turbo beslemeli benzinli motorun sunulmadığı ülkemizde Astra'nın en önemli rakiplerinden Renault Megane 1.4 T 130 HP seçeneğinde daha az güce karşılık 47.300 TL'lik fiyat etiketi sunarken VW Golf 1.6 TSI DSG 160 HP'yi 59.900 TL karşılığında satışa sunmuş durumda. Opel Astra ise 1.6 180 HP versiyonu 52.094 TL'den fiyatlandırmış. Satış fiyatı ile ortalamaları yakalayan Astra bu fiyat karşılığında ise oldukça başarılı bir donanım paketi sunuyor. Bununla birlikte işlevsel ve el yakmayan fiyatlara sahip opsiyonel aksesuarlarla aracı kişiselleştirmek de mümkün.


Öne çıkan özellikler
Güç, dinamizm, tasarım, direksiyon sistemi
Göze batan eksiklikler
Yakıt tüketimi, turbo boşluğu, konfor, düğme karmaşası

Teknik veriler Opel Astra 1.6 lt Turbo
Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/2
ÇapxStrok 79.0×81.5 mm
Motor hacmi 1598 cc
Maksimum güç 180 HP-5500 d/d
Maksimum tork 230 Nm-2050-5500 d/d
Son hız 211 km/s
0-100 km/s hızlanma 9.0 sn
Şanzıman 6 ileri otomatik
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk
Lastikler 215/50 R17
Depo kapasitesi 56 lt
Bagaj hacmi 351 lt
Ağırlık 1428 kg
Tüketim (fab. ver.) 5.7/7.3/9.9 lt/100 km
Tüketim ( test ort.) 10.4 lt/100 km
Uzunluk 4419 mm
Genişlik 1814 mm
Yükseklik 1510 mm
Aks mesafesi 2685 mm
Fiyat 52.094 TL

Tasarım 8/10
Kompakt sınıfta öne çıkan tasarımıyla göz dolduran Astra, önceki neslinden tamamen ayrılan çizgilere sahip. Önden arkaya aracın genelinde tasarım bütünlüğü övgüye değer.

İç mekan 5/10
Ağabeyi Insignia ile benzer çizgilerde hazırlanan orta konsolda düğme karmaşasının yaşanması sıkıcı. Eskisine göre uzayan dingil mesafesine rağmen özellikle arka bölümde yaşam alanında gelişme hisedilmiyor. Koyu renkler ve cam tasarımı nedeniyle ferahlık az, görüş açıları sıkıntılı.

Motor / Performans 8/10
Turbo destekli motorun ürettiği yüksek güç sonucu performans başarılı. Ancak motorun turbo boşluğu bir hayli yüksek. Son zamanlardaki çift aşırı beslemeli bir seçenekle bu güç üretilseymiş daha iyi olurmuş.

Kullanım / Sürüş özellikleri 7/10
Ani güç patlamaları yaşanması sonucu tutunma sorunları yaşayan Astra direksiyonu sayesinde olumsuzlukların önüne geçiyor. Zorlandığında arkadan kayan araç sert süspansiyonu nedeniyle özellikle arka bölümde vuruntular yaşanmasına neden oluyor.

Fiyat / Donanım 7/10
İki donanım paketi ve abartıdan uzak, işlevsel opsiyonel aksesuarlara sahip olan Astra Turbo’nun satış fiyatı uygun. İki donanım paketinin de yeterli olduğu araç rakipleri Renault Megane’dan pahalı, VW Golf’ten ucuz.

Sonuç
Bir önceki nesline göre büyük değişimler geçiren Opel Astra, kompakt sınıfın dinamizm akımından nasibini almış. Gerek motoru gerekse tasarımıyla dinamizm ve sportif tatların fışkırdığı otomobil uygun sayılabilecek satış fiyatı ve yüksek donanımıyla beğeni topluyor. Yüksek güç ve etkili performansın bedeli doğal olarak yüksek yakıt tüketimiyle ödeniyor. Gül ve diken…

 
Kaynak : otomobilport    

Galeri

Turbo destekli motoruyla Opel Astra
Turbo destekli motoruyla Opel Astra
Turbo destekli motoruyla Opel Astra
Turbo destekli motoruyla Opel Astra
Turbo destekli motoruyla Opel Astra
Turbo destekli motoruyla Opel Astra
Turbo destekli motoruyla Opel Astra
Turbo destekli motoruyla Opel Astra
Turbo destekli motoruyla Opel Astra
Turbo destekli motoruyla Opel Astra

İlginizi Çekebilir