Otomobil Haberleri ve Araba Modelleri

MercedesMercedes

Türk Bakan`a ABD`de insansız araç sürprizi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, internet arama motoru Google şirketinin uzun süredir üzerinde çalıştığı ``insansız otomobil``e bindi.

0 15

Silikon Vadisindeki Google kampüsünden kaldığı otele kadar insansız otomobille gelen Çağlayan, ”ilk defa bir siyasetçi insansız otomobile biniyormuş. Direksiyon ve pedallar tamamen boşta şoför koltuğuna oturan insanla sohbet ederek cruise control;de geldik” dedi.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ABD’deki temasları kapsamında dünyanın en büyük internet arama motoru Google Şirketi ile bilgi işlem, baskı sistemleri ve sayısal görüntüleme donanımları üreticisi olan Hewlett-Packard (HP) şirketinin Silikon Vadisi’ndeki kampüslerini ziyaret etti.
Bakan Çağlayan ve beraberindekileri Google şirketinde, İş Geliştirme Müdürü olarak görev yapan ve Dr. Mehmet Öz’ün kız kardeşi olduğu öğrenilen Seval Öz, Reklam Ürün Müdürü Taylan Yıldız, Google’da çalışırken sosyal iletişim servisi Orkut’u geliştiren yazılım mühendisi Orkut Büyükökten ve Google’nin üst düzey yöneticileri karşıladı.

Araca ilk kez bir bakan bindi

Google yöneticileri, ziyaretin ardından bir sürpriz yaparak Bakan Çağlayan’ı Google tarafından geliştirilen insansız araca bindirdiler. Çağlayan, kaldığı otele kadar insansız araçla geldi.
Çağlayan, gazetecilerin soruları üzerine, insansız aracın, teknolojinin ne kadar geliştiğinin somut örneği olduğunu söyledi. Çağlayan, insansız araçla ilgili şunları kaydetti:
”Benim haberim yoktu kendileri sürpriz hazırlamışlar. Arabanın şoför koltuğunda, aracın tasarımını yapan kişi oturuyordu. Niye şoför koltuğunda oturduğunu sorduğumda ‘Sayın bakanım burada siz varsınız sizin güvenliğiniz çok önemli; dedi. ilk defa bir bakan ‘insansız arabaya; biniyormuş. Direksiyon ve pedallar tamamen boşta, şoför koltuğuna oturan insanla sohbet ederek cruise controlde geldik.”
Aracın saatte 110 mil hız yapabildiğini ancak 66 mil hıza ayarlandığını ifade eden Çağlayan, insansız otomobilin sensörlerle hareket ettiğini anlattı.

(function () { var tpl = document.createElement('script'); tpl.type = 'text/javascript'; tpl.async = true; tpl.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://' : 'http://') + 'cdn.tooplay.com/players/229/p.js?p_type=html5&ts=' + new Date().getTime(); var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(tpl, s); })();
Bunları da beğenebilirsiniz

Kimler Neler Demiş?

avatar
wpDiscuz