BMWBMW

Türkiye, Dacia’nın altıncı en büyük pazarı

Dacia’nın Romanya-Piteşti’deki fabrikasını ziyaret ettik ve katıldığımız basın toplantısında Dacia’nın Türkiye ve dünyada geldiği konumu ayrıntılarıyla öğrenme fırsatı bulduk.

 

Renault çatısı altında üretim yapmaya başladığı günden bu yana hem ürün gamında, hem satış sonrası hizmetlerde, hem de satış adetlerinde çağ atlayan Romen Dacia markası, 1 Temmuz 2011 günü bize Romanya-Piteşti’deki fabrikasının kapılarını açtı. Fabrika gezimiz sırasında bizlerle birlikte olan Renault-Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Dacia’nın Türkiye’deki faaliyetlerini anlattı ve çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

Türkiye altıncı en büyük pazar

 

Dacia, Türkiye pazarının vazgeçilmez markalarından biri olmuş durumda. Bu cümleyi kurabilmemizin nedeni ise Türkiye’de, Ocak-Mayıs 2011 döneminde 8625 adet Dacia satılmış olması. Bu rakam, Türkiye’yi Dacia’nın dünyadaki en büyük altıncı pazarı yapıyor. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 71’lik bir artışı ifade eden bu satışın 6640 adedi binek, 1985 adedi ise hafif ticari araç satışından oluşuyor.

 

Geçen yılki pazar payı yüzde 2.6

 

Dacia, Türkiye’de 2010 yılında 13230 adet binek otomobil satışı gerçekleştirerek pazardan yüzde 2.6 oranında pay aldı. Markanın hafif ticari araç satışı ise 5938 adet olarak gerçekleşti ve bu pazardaki payı yüzde 2.4 oldu. Toplam satışa bakıldığında ise 19.168 adede ulaşıldığı görülüyor. Dacia’nın Türkiye otomotiv pazarındaki toplam payı ise yüzde 2.5. Bu satış adetleri ve pazar payı, Dacia’yı ilk 10 marka arasına konumlandırıyor.

 

KAYNAK: www.otomobil.com.tr

İlginizi Çekebilir