VolkswagenVolkswagen

Volkswagen Elektrikli Kamyona 1,7 Milyar Dolar Akıtacak!

Volkswagen ve Tesla arasındaki elektrikli araç kapışmasına kamyonda dahil oldu. Alman otomotiv devi elektrikli kamyon ve otobüs üretimine 1 milyar 700 milyon dolarlık kaynak aktaracağını açıkladı.

Volkswagen ve Tesla arasındaki elektrikli araç kapışmasına kamyonda dahil oldu. Alman otomotiv devi elektrikli kamyon ve otobüs üretimine 1 milyar 700 milyon dolarlık kaynak aktaracağını açıkladı.

Volkswagen Değişime Hazırlanıyor

Alman otomotiv devi tarafından yapılan açıklamada söz konusu kaynağın 2022 yılına kadar otobüs ve kamyon bölümüne kademeli olarak aktarılacağı ifade edildi.

Konuyla ilgili açıklama Volkswagen kamyon bölümü direktöründen geldi. Direktör Andreas Renschler, kaynağın elektrikli kamyon ve otobüs üretiminin geliştirilmesi adına aktarılacağını; yeni yatırımların şirkete 1,7 milyar dolara mâl olacağını bildirdi. Yeni yatırımlar dahilinde otonom sürüş tekniklerinin ve bulut bazlı sistemlerinde yerini alacağını söyledi.

2019 Yılında Yola Çıkacak

Elektrikli araçlara olan ilgi her geçen gün biraz daha artarken, Şirket bu alandaki çalışmalarına hız verdi. Şirketin imzasını taşıyacak elektrikli kamyon ve otobüsün 2019 yılının son aylarında yola çıkacağı tahmin ediliyor. Volkswagen elektrikli kamyon pazarındaki yerini sağlamlaştırmaya çalışırken, pazarın 2025 yılına gelindiğinde yüzde 5 gibi bir orana çıkacağı ifade ediliyor.

Volkswagen bu konuda ciddi adımlar atarken, rakipleri de boş durmuyor. Şirketin en iyi rakipleri arasında Daimler ve Tesla gösteriliyor. Daimler geçen ay elektrikli kamyonuyla New York’ta şova başlamıştı. Fakat Daimlerin elektrikli kamyonu düşük menzilli bulunmuştu. Söz konusu kamyonun menzilini 100 kilometre olarak açıklayan Daimler, aracın dizel versiyonunun daha fazla yük taşıdığını ifade etmişti.

Şirketin rakipleri arasında yer alan Tesla’daki gelişmeler ise Daimler’den daha güçlü ilerliyor. Tesla elektrikli tırını birkaç ay içerisinde sahneye çıkarmaya hazırlanıyor.

 

İlginizi Çekebilir