LotusLotus

VW Amarok 2.0 BiTDI 4×4

SUV’ların yüksek fiyatları karşısında bir anda popüler olan pick-up sınıfının en son temsilcisi VW Amarok çoğu disiplinde rakiplerinden geri kaldığı için işi hiç de kolay değil.

 

Ülkemizde herkesin gönlünde bir SUV sahibi olmak yatıyor. Neredeyse hiç arazi ile buluşmayan bu araçlar gerek prestij gerek konfor gerekse verdikleri güvenle bir anda popüler oldular. Ancak bu modellerin yüksek satış fiyatları ve büyük hacimli motorları yüzünden motorlu taşıt vergilerinin yüksek oluşları bir anda ibrenin hemen hemen aynı teknik özelliklere ve donanımlara sahip olan pick-up’lara kaymasına neden oldu. Birbiri ardına piyasaya giriş yapan modeller içinde özelikle Nissan Navara ile büyük ses getirirken onu Toyota Hilux ve Isuzu D-Max takip etti. Her 3 modelde ya fiyat, ya konfor ya da sorunsuzluğu ile kısa sürede kendisine kemikleşmiş bir tüketici grubu bulmayı başardı.
Ancak şu anda pick-up piyasasında işler hiç de iyi gitmiyor. Tüketicilerin bu araçlarda doygunluğa ulaşması sonucu artık pick-up modellere olan rağbet azalmış durumda. Ne var ki tam da bu anda VW global bir karar vererek daha önce Transporter’ın yarım kasalı versiyonu dışında gerçek bir pick-up üretip, bu modeli ülkemizde satışa sundu. Eskimo dilinde “kurt” anlamına gelen Amarok adını verdiği modeli ile başarı arayan firmanın işi rakiplerinin çıtayı bir hayli yükseltmeleri nedeniyle hiç de kolay değil.

En başarılı detay aracın dış tasarımı

Amarok heybetli bir gövdeye sahip. Aracın 5254 mm’lik toplam uzunluğu ve 1954 mm toplam genişliği de ilk bakışta dikkat çekiyor. Touareg ile benzerlikler taşıyan tasarıma sahip olan Amarok bu çizgileri ile bile pek çok tüketicide satın alma isteği uyandıracaktır. Ancak detaylarda bu büyük boyutların getirdiği pek çok sorun da bulunuyor. Örneğin aracın büyük boyutları ve 13 metrelik dönüş çapı nedeniyle dar alanlarda kullanım bir hayli sıkıntılı. Bununla birlikte AVM’lerdeki gibi standart park yerlerine aracı park etmek de kolay değil. Görüş açılarının sınırlı olması da bu olumsuzluklara eklenince güzel tasarım ne yazık ki fonksiyonellikten önemli puanlar kaybedilmesine neden oluyor. Ayrıca aracın 2 metreye yakın genişliğine bir de büyük aynaların kapanmaması eklenince küçük darbeler kaçınılmaz oluyor. Aynalara entegre anten nedeniyle de bu tarz darbelerin tamirat maliyetleri de artıyor.
Ancak sakin bir yerde aracı kullanıp yollarınız da genişse o zaman sizin için sıkıntı olmayacaktır. Aracın bu yapısı Türkiye ve Avrupa için uygun değilken ABD’nin geniş caddeleri düşünüldüğünde sorunsuz.

İç mekandaki detaylarda özensizlik hayal kırıklığı yaratıyor

Aracın dış tasarımındaki heybetin iç mekanına geçildiğinde yerini hayal kırıklığına bırakması ise açıkçası bizi üzdü. VW’nin pek çok modelinde oldukça kaliteli plastik malzemenin hakim olduğu yaşam alanında firma Amarok’ta ucuz ve sert yapısıyla beğeni kazanmakta zorlanan bir malzemeyi araca adapte etmiş. Her ne kadar iç mekandaki pek çok düğme ve şalter diğer modellerden alınsa da konsola hakim olan malzemenin kötü yapısı ve yer yer görülen montaj hataları bu araca yakışmıyor. Ayrıca kapının camla arasındaki boşluğun fazla olması ve buradaki kaplamanın son derece keskin olması da küçük çocuklar için büyük tehlike arz ediyor. 
Büyük boyutları sayesinde baş mesafesi konusunda çok bonkör olan Amarok ön kısımda yeterli yaşam alanını da sunuyor. Fakat arkadaki yaşam alanı eğer boyunuz 1.80 metre civarındaysa yetersiz kalabilir. Sırtlığın yapısından ötürü çok rahat bir pozisyona sahip olmayan arka koltukların en önemli artısı süspansiyondan çok etkilenmemeleri.

Büyük boyutlar kullanımı zorlaştırıyor
 
Amarok’ta daha önce pek çok farklı araçta kullanılan 2.0 litrelik TDI motor görev yapıyor. Kendisini kanıtlamış olan bu güç ünitesi bu model için çift turbo ile donatılırken bu sayede 163 HP güç ve 400 Nm tork üretir hale gelmiş. 6 ileri oranlı manuel şanzımanla kombine edilen güç ünitesi 2 tonu aşan ağırlık nedeniyle özellikle ilk hızlanmalarda sıkıntılar yaşıyor. Aracın büyük boyutları, yüksek ağırlığı, ülkemizdeki yakıtların kalitesi gibi konular alt alta yazılınca çift turbonun uzun dönemde sorun çıkartma olasılığı da artıyor. Araçta ne yazık ki rakiplerinin aksine otomatik şanzıman sunulmadığı için de hem konfor hem de bu dayanıklılıkla ilgili soru işaretleri netleşmiyor.
Bir pick-up olmasından ötürü yol tutuş konusunda çok fazla şeyi beklemenin yanlış olduğu Amarok düşük süratlerde oldukça konforlu bir araç. Ancak süratin artmasıyla rüzgardan etkilenmeye başlayan model hissiz direksiyonun da katkısıyla kullanım zevki vermekten uzaklaşıyor.
4×2 ve 4×4 çekiş sistemlerini tercih edilebildiği Amarok’ta test aracındaki gibi üst versiyonlarda bu geçişler bir düğme vasıtasıyla yapılıyor. Arka diferansiyelin opsiyonel olarak kilitle satın alınabildiği araç 28 derece yaklaşma, 17,6 uzaklaşma, 23 derece karın açılarına sahip. 500 mm’lik sudan geçebilen Amarok 45 derecelik rampadan çıkabilirken 49,7 derecelik eğimde de ilerleyebiliyor. SUV’lara kafa tutan tüm bu veriler bir hayli etkileyici iken ne yazık ki en önemli rakiplerin başında gelen Nissan Navara ile pek farklı değil. Navara’nın 30 derecelik yaklaşma, 24 derecelik uzaklaşma ve 22 derecelik karın açıları ve 4500 mm’lik sudan geçiş yüksekliği Amarok ile hemen hemen aynı. Üstelik Navara frenli 3 ton çekme kapasitesine sahipken Amarok’ta bu değer 2.8 ton. Navara’nın iç mekan üstünlüğü ve otomatik şanzıman seçeneği de Amarok için ayrı bir dezavantaj.

Donanım yeterli, fiyat yüksek

Amarok’un 4×2 çekişli baz versiyonun 51 bin TL’lik başlangıç fiyatı bir hayli iddialı. Ancak test aracındaki gibi 4×4 çekiş sistemi ve üst donanımlar tercih edildiğinde fiyat 65 bin TL’yi geçiyor. Toyota Hilux’un 42 bin TL’lik başlangıç ve 59 bin TL’lik 4×4 versiyonun fiyatı ile Isuzu D-Max’in 45.600 TL’lik başlangıç fiyatı ve 53.900 TL’lik üst versiyonun fiyatı Amarok’tan avantajlı. Ülkemizde onu en çok zorlayacak olan Nissan Navara’nın 54.493 TL’lik başlangıç fiyatı ve 66.272 TL’lik 4×4 versiyonun fiyatı ise Amarok ile benzer düzeyde. Ancak Navara’nın 3.0 litrelik güçlü bir versiyon seçeneğinin bulunması ile otomatik şanzımanı tüketicilere sunması, konfor olarak Pathfinder ile benzer çizgide olması vb. onun elini bir hayli güçlendiriyor.

Öne çıkan özellikler
Tasarım,tüketim, iç mekan ferahlığı
Göze batan eksiklikler
Malzeme kalitesi, otomatik şanzıman sunulmuyor, kapanmayan aynalar

Teknik veriler VW Amarok 2.0 BiTDI 4×4
Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/2
ÇapxStrok 81.0×95.5 mm
Motor hacmi 1968 cc
Maksimum güç 163 HP-4000 d/d
Maksimum tork 400 Nm-1500-2000 d/d
Son hız 181 km/s
0-100 km/s hızlanma 11.1 sn
Şanzıman 6 ileri manuel
Aktarma Dört tekerlekten çekiş
Frenler (ön/arka) Disk/kampana
Lastikler 255/60 R18
Depo kapasitesi 80 lt
Taşıma kapasitesi 701 kg
Ağırlık 2119 kg
Tüketim (fab. ver.) 6.9/7.8/9.6 lt/100 km
Tüketim ( test ort.) 9.8 lt/100 km
Uzunluk 5254 mm
Genişlik 1954 mm
Yükseklik 1834 mm
Aks mesafesi 3095 mm
Fiyat 67.450 TL

Tasarım 8/10
Amarok tasarımıyla pek çok kişinin tercih edeceği bir model olmasına rağmen abartılı boyutlar dar alanlarda büyük zorluklar çıkartıyor. Aracın 13 metrelik dönüş çapının da etkisiyle dar alanlarda manevra yapmak ve standart park alanlarında durmak bu araç ile hiç kolay değil. Önde Touareg ile benzerlikler taşıyan tasarım arkada yerini sadeliğe bırakmış.

İç mekan 4/10
Bu kadar abartılı tasarıma sahip olan bir aracın iç mekanında gözler hem kalite hem de genişlik arasa da beklentiler çoğu konuda boşa çıkıyor. Araca hakim olan plastik son derece kötü iken yer yer montaj hataları ve özensizlikler de göze çarpıyor. Bu konuda rakiplerinin bir hayli gerisinde kalan Amarok arkadaki yaşam alanı konusunda da zirveye oynayamayıp ortalama değerlere imza atıyor. Ancak baş mesafesi yüksek.

Motor / Performans 6/10
Çift turbo beslemeli dizel motor kendisini kanıtlamış bir bloğa sahip olsa da 2.0 lt turbo ve yüksek ağırlığın getirdiği dezavantajların uzun süreli kullanımlarda sıkıntı yaratması muhtemel. 6 ileri oranlı şanzımanın ayarları iyi olsa da devasa gövdeyi hareket ettirmek hiç kolay değil.

Kullanım / Sürüş özellikleri 7/10
Dar alanlarda kullanımın çok zor olduğu Amarok daha çok ABD tüketicilerini ilgisini çekecektir. Rüzgardan bir hayli etkilenen araç özellikle yüklü durumlarda manuel vitesle fazla ilgilenilmesini gerektiriyor. Ani frenler tedirginlik yaratıyor. 4×4 modda ise pek çok SUV'u kıskandıracak sonuçlara ulaşmak mümkün.

Fiyat / Donanım 4/10
51 bin TL’den başlayan satış fiyatı yüksek olmayan Amarok’ta tercih edilen üst versiyonlar ve 4×4 çekiş sitemi sonucu fiyat bir anda 65 bin TL sınırını geçiyor. Her ne kadar bu fiyat da rakipleri ile benzer çizgide olsa da onlardan zayıf kalan donanım, otomatik şanzıman eksikliği, malzeme kalitesi gibi konular Amarok’un fiyatının bir anda göze yüksek gelmesine neden oluyor.

Sonuç
SUV’ların yüksek fiyatları nedeniyle bir anda ilgi odağı haline gelen pick-up sınıfında artık eski canlılık yaşanmıyor. Belli modellerin tekelinde olan pazara arkasındaki VW'nin yüksek imaj desteği ile giren Amarok’un tasarım hariç hiçbir konuda zirveye oynamaması yüzünden işi çok zor. Üstelik aynı fiyatlı rakipleri ile kalite ve donanım olarak geride kalması, eşdeğer kaliteli modellerden de pahalı olması aracın elini zayıflatıyor.

 
Kaynak : otomobilport

Galeri

VW Amarok 2.0 BiTDI 4x4
VW Amarok 2.0 BiTDI 4x4
VW Amarok 2.0 BiTDI 4x4
VW Amarok 2.0 BiTDI 4x4
VW Amarok 2.0 BiTDI 4x4
VW Amarok 2.0 BiTDI 4x4
VW Amarok 2.0 BiTDI 4x4
VW Amarok 2.0 BiTDI 4x4
VW Amarok 2.0 BiTDI 4x4
VW Amarok 2.0 BiTDI 4x4
VW Amarok 2.0 BiTDI 4x4
VW Amarok 2.0 BiTDI 4x4
VW Amarok 2.0 BiTDI 4x4
VW Amarok 2.0 BiTDI 4x4

İlginizi Çekebilir