Xpeng Motors, Çinli Dev Xiaomi’den Destek Aldı

Abone ol

Xiaomiblog / İbrahim Kızılırmak’ın haberine göre, Çin’de faaliyet gösteren elektrikli araç devlerinden biri olan Xpeng Motors hedeflerini genişletmeye başladı. Bir dönem sadece Çin genelinde satış yapan elektrikli araç firması olarak anılıyor olsa da Xpeng Motors için şu sıralar Tesla’ya rakip olacak yorumları geliyor. Firmanın Tesla gibi bir deve rakip olması ve elektrikli araç üretiminde kendisini göstermesi adına fon arayışı içerisine girdiği de duyurulmuştu.

2019 yılının başında fon desteği aradığını duyuran firma, Kasım ayı içerisinde istediği desteği de topladı. Aralarında Xiaomi gibi bir devinde yer aldığı firmalardan destek alan elektrikli araç devi, geleceğe yönelik yatırımlarını da açıklamış oldu.

Xpeng Motors ile Xiaomi Beraber Çalışabilir

Firmanın toplamda 400 milyon dolar gibi bir fon topladığı açıklandı. Fon yardımında başrol oyuncusu olan firma ise Çinli akıllı telefon devi Xiaomi oldu. Bunun yanında Xiaomi’nin sadece fon desteğiyle sınırlı kalmayacağını da ekleyelim.

İki firmanın yeni araçları için beraber çalışacakları ve yeni bir ortaklık içerisine gireceklerinin de bilgisi verildi. Şu an Xpeng G3 adı verilen yeni elektrikli SUV modellerinin teslimatlarına başlamış olan firmanın, henüz ortak çalışma konusunda detayları açıklamadığını da söylemek lazım.

Firma tarafından yapılan değerlendirmelere baktığımız zaman iki teknoloji devinin ortak bir çalışma yapabileceğini görüyoruz ancak ortaklığın sonucunda nasıl bir çalışma planlanacağı şimdilik gizli tutuluyor. İddialar Xiaomi’nin yeni araçların otonom sistemlerinde görev alacağı yönünde. Mevcut elektrikli araçlarda yer alan sistemlere ek olarak yeni nesil bir otonom sisteminin geliştirilmesi bekleniyor.

Xpeng şu an da G3 SUV ve P7 sedan araç modelleriyle pazardaki yerini almış durumda. İki firmanın ortaklığı sonrasında yeni bir serinin geliştirilmeye başlayacağı bilgisi de var. 2020 yılında otonom teknolojilere sahip olan yeni modelin çalışmaları başlayacak.

Firmanın yeni araçlarıyla Tesla’ya rakip olup olamayacağını da zaman gösterecek. Şimdilik satış rakamlarına baktığımız zaman Xpeng araçlarının Tesla serilerini yakalaması için uzun soluklu bir çalışma yapması gerekiyor gibi gözüküyor. Xiaomi desteğinden sonra bu durumun nasıl bir hal alacağını da yakın bir zamanda öğreneceğiz.

 

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!