Otomobil Haberleri ve Araba Modelleri

GMCGMC

Yastıkaltı dövizini bozduran otomobile koştu

2.5 lirayı geçen euro fiyatları, otomotiv sektörünü sevindirdi.Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt; `Biriktirdiği dolar ve eurosunu bozduran, henüz kur artışı fiyatlara tam olarak yansımamış otomobile yöneldi` dedi.

0 15

Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, döviz kurundaki dalgalanmaya rağmen son dönemde showroom trafiğinin arttığını belirterek, “Yükselen döviz kurunu gören vatandaş kâr realizasyonuna gitti. Biriktirdiği dolar ve eurosunu bozduran, henüz kur artışı fiyatlara tam olarak yansımamış otomobile yöneldi” dedi. Bozkurt, Eylül’den itibaren yeni zamların kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Uluslararası piyasalardaki dalgalanmayla birlikte 2.5 lirayı geçen euro fiyatları, otomotiv sektörünü hem üzdü hem de sevindirdi. Dövizdeki artış nedeniyle bir kısım tüketici beklemeye geçerken, bir bölümü de yabancı para cinsindeki tasarruflarını bozdurarak otomobil satın almaya başladı.

Showroom trafiği arttı

Toyota Pazarlama CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Ramazan Bayramı öncesinde showroom trafiğinin bir anda arttığını belirterek, “Vatandaş yükselen döviz kurlarında kâr realizasyonuna yöneldi. Dövizi olan bir kesim, bunları TL’ye çevirerek, kârını realize ediyor. Nakit parasıyla henüz kur artışı fiyatlara tam olarak yansımayan otomobile yöneliyor. Bir günde 130 civarında fatura kestik. Bu gerçekten önemli satış adedi” dedi.
Şirketlerin kurlardaki artışı hemen araçlara yansıtamadığını bunun için 1-1.5 aylık bir sürecin geçtiğini ifade eden Bozkurt, Eylül ayı başından itibaren yeni zamların geleceğini kaydetti. Ali Haydar Bozkurt, şöyle devam etti: “Yılbaşından bu yana euro yüzde 25’in üzerinde arttı. Otomobil fiyatlarına yapılan zam ise ortalama yüzde 10’larda sınırlı kaldı. Önümüzdeki dönemde her ay fiyat ayarlamalarının olacağını düşünüyoruz. Ağustos ayı başında yüzde 5’e varan oranda zam oldu. Toyota’da bu oran yüzde 2-3’ler seviyesinde kaldı. Açıkçası euronun hangi seviyede kalacağını şu an öngöremiyoruz. Avrupa piyasaları çok hareketli… Biraz daha beklemek gerekiyor.”

Pazar önümüzdeki yıl 800 bin adede geriler

Temmuz’da binek oto ve hafif ticari araç satışlarının 62 bin 907 adet olarak gerçekleştiğini hatırlatan Toyota Pazarlama CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Ağustos’ta Ramazan ve kurlardaki hareketliliğin etkisiyle yüzde 10’luk bir düşüşün yaşanabileceğini belirtti. Bozkurt, Eylül’den itibaren pazarın yeniden belirli bir ivme kazanacağını ve yıl toplamında 840-850 bin adetlik satış rakamının yakalanacağını sözlerine ekledi. 2012 yılıyla ilgili olarak ise pazarın daralacağı öngörüsünde bulunan Bozkurt, otomotiv satışlarının 800 bin adetlere gerileyeceğini söyledi.

Cari açık diyoruz, yerli Verso’yu satamıyoruz

Toyota, Türkiye pazarına yönelik ürettiği Verso modelinin ticari versiyonu için hâlâ Maliye Bakanlığı’ndan onay alamadı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın onayına rağmen satışa sunulamayan 600 adet ticari araç Verso, Adapazarı fabrikasının parkında bekliyor. Ali Haydar Bozkurt, iznin bir süre daha çıkmaması durumunda Avrupa’ya ihraç edeceklerini söyledi. Verso’nun yasanın tüm gereklerini yerine getiren bir araç olduğunu belirten Bozkurt, “Maliye’nin bu yaklaşımını anlamak mümkün değil. Biz bu aracı tamamen yerli olarak üretiyoruz. Yerli araç üzerine yoğunlaşılan bir dönemde, cari açık gündemdeyken, yerli bir aracın satışına engel çıkarmayı da anlamak mümkün değil” diye konuştu.

Yerli Corolla Türklerin isteklerine göre üretilecek

YENİ Corolla’nın yeniden Adapazarı fabrikasında üretilmesi planlarının devam ettiğini ve otomobilin ortaya çıkması sürecinde geliştirme çalışmalarına kendilerinin de dahil olduğunu belirten Ali Haydar Bozkurt, “Japonya’da yeni Corolla’yı özel izinle gören ilk ekipteyiz” dedi. Bozkurt, şöyle devam etti: “Yeni modelde Türk tüketicisinin neler görmek isteyebileceğini tespit ederek, Ar-Ge bölümüne bildirdik. Bize kendi önerilerini, renk seçeneklerini gösterdiler. Çok pratik değiştirilebilen farklı kokpitler hazırlamışlar. Bize bunları anlatarak, hangi kombinasyonlarda konsol yapacaklarını tespit ediyorlar.”

Japonya’daki tsunamiye Türkiye’den 6 bin oto kapıldı

Japonya’da Mart ayında meydana gelen deprem ve tsunami Toyota Türkiye’nin de hdeflerini etkiledi. Ali Haydar Bozkurt, yılbaşında 50 bin adetlik satış hedefi koyduklarını ancak Japonya’daki felaketin planlarını bozduğunu açıkladı. Bozkurt, “Deprem nedeniyle en fazla satan modelimiz Corolla’da sıkıntı yaşadık. İstediğimiz kadar araç alamadık. Yaklaşık 6 bin adetlik Corolla kaybımız oldu. Bu da hedeflerde revizyon yapmamıza neden oldu. 2011’i 42-43 bin adet satışla kapatırız. 2010’da 40 bin 58 adet araç satmıştık, 2011’de yaşanan talihsizliklere rağmen yine de geçen yılın üzerine çıkacağız” dedi.

2012 modeller satışta

Ali Haydar Bozkurt, Ekim ayının sonuna doğru yenilenen Toyota Yaris’i tüketicilerin beğenisine sunacaklarını söyledi. Toyota, markanın yeni tasarım çizgisini temsil eden yeni Auris’ten bu yıl 1.000 adet satmayı planlıyor. Bozkurt, Adapazarı fabrikasında üretilen 2012 model Auris’lerin de showroomlardaki yerini aldığını belirtti.

Toyota, Beşiktaş’a uğur getirecek

ALİ Haydar Bozkurt, Beşiktaş kulübüyle 3 yıllık sponsorluk anlaşması imzaladıklarını belirterek, “Beşiktaş formasında yer aldığımız için mutluyuz. 3 yıl içinde Beşiktaş’ın Avrupa’da elde edeceği başarıda katkımız olursa mutluluğumuz daha da artar. Kazan-kazan bir işbirliği oldu. Beşiktaş’a uğur getireceğimize inanıyoruz. Toyota, İspanyol Valencia’nın sponsoru olduğu ilk yıl takım UEFA Kupası şampiyonu olmuştu” dedi.

 

Bunları da beğenebilirsiniz

Kimler Neler Demiş?

avatar
wpDiscuz