Otomobil Haberleri ve Araba Modelleri

BMWBMW

Yeni Clio 2012`de Bursa`da üretilecek

Sarkozy`ye inat Bursa`da üretilecek yeni Clio için 2012`de start veriliyor.

0 17

Elektrikli Fluence’ı Eylül’de bantlardan indirmeye hazırlanan Oyak Renault’yu bu kez yeni Clio modelinin Clio 4 üretimini heyecanı sardı. Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin itirazma rağmen Clio 4’ün ana fabrikası seçilen Oyak Flıns tesisine alabilmek için Renault CEO’su carios Ghosn’a büyük baskı yaptı.
Renault, önümüzdeki yılın son çeyreğinde üretime start verecek. Otomobillerin yüzde 80’i ihraç edilecek  Yeni Clio 4′ ü üretmeye hazırlanan Oyak Renault, 2010’da 41 yıllık şirket tarihinin zirvesine çıktı. Şirket, 2009’a göre üretimini yüzde 11 artırarak 307 bin araçla rekora imza attı. Bursalı üretici aynı zamanda Türkiye’deki tüm şirketler içinde 3 milyar euroyu aşan rakamla ihracat rekortmeni oldu. Oyak Renault’nun 2010 yılı ihracatı yüzde 5 artışla 233 bin adede çıktı . Dünyadaki 38 Renault fabrikası içinde üretimde 3 yıldır üst üste lider olmayı başaran Oyak Renault, yenilenecek Clio için düğmeye basmaya hazırlanıyor. Eylül ayı ortasında ilk seri üretim elektrikli Fluence’ları banttan indirmeye başlayacak olan şirket, hemen akabinde Clio 4 için start verecek . Dördüncü jenerasyon Clio’ yu tepeden tırnağa yenileyecek olan Oyak Renault, önümüzdeki yılın son çeyreğinde seri üretime geçecek. Oyak Renault, Clio 4′ ten yılda 100 bin adetten fazla üretip, yüzde 80’ini ihraç etmeyi planlıyor. Fransa’yla birlikte üretilecek yeni model için Flins fabrikasında 100 milyon euro , Bursa’da 200 milyon euronun üzerinde yatınm yapılacak. Clio 4’le Oyak Renault’ nun ürettiği model sayısı 8’e ulaşacak. Şirket , Bursa’ da Clio 3 ve 5 kapı , Clio SW, Fluence, Megane HB ve Symbol modellerini halihazırda üretirken, Renault’ nun ilk elektrikli aracı Fluence Z.E’nin seri üretimine Eylül’de başlayacak.

Maliyetler Düşecek
Renault, Türkiye’de gerçekleştirilecek Clio üretimiyle araç başına maliyetleri 1.400 euro düşürecek. Devreye girecek yeni ürünler sayesinde Oyak Renault , 360 bin adetlik kapasitesini de doldurmuş olacak . Geçen yıl üretim rekoru kıran yerli üretici, 2011’de 320 bin adetlik üretime ulaşmayı hedefliyor.

Renaulya baskı yapan Renault’nun yeni Clio 4 modelinin tamamını Türkiye’de üretme planı, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye takılmıştı. Sarkozy, geçen yılın Ocak ayında Clio 4’ü maliyet avantajı olan Bursa fabrikasında üretmeyi planlayan Renault’ya bu kararından vazgeçmesi için baskı yapmıştı. Baskılara dayanamayan Renault da yeni Clio’ nun üretiminin bir kısmını yine Flins fabrikasına vermeyi kabul etmişti. Clio 4 üretiminin büyük kısmı ise Bursa’da kalmıştı. Renault hisselerinin yüzde 15’i elinde olan Fransız Devleti’nin 18 kişilik yönetim kurulunda iki üyesi bulundurduğunu hatırlalatım.

(function () { var tpl = document.createElement('script'); tpl.type = 'text/javascript'; tpl.async = true; tpl.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://' : 'http://') + 'cdn.tooplay.com/players/229/p.js?p_type=html5&ts=' + new Date().getTime(); var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(tpl, s); })();
Bunları da beğenebilirsiniz

Kimler Neler Demiş?

avatar
wpDiscuz