Otomobil Haberleri ve Araba Modelleri

BMWBMW

Yerli otomobil kimsenin pazarını küçültmez

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye’de yerli otomobil üretiminin diğer markaların Türkiye’deki yatırımı önünde hiç bir engel olmayacağını belirterek,

0 7

Türkiye’de yerli marka otomobil üretilmesine ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Ergün, Türkiye’nin otomotiv sektöründe 50 yıllık hem sermaye, hem müteşebbis güç, hem teknolojik birikim hem de ciddi bir teknik personel ve yan sanayi birikimi olduğunu kaydetti.

Ergün, bütün bu birikimlerin A’dan Z’ye bir otomobili tasarlamaktan üretmeye ve pazarlamaya kadar her türlü imkanın Türkiye’nin iç ve dış pazarında var olduğunu gösterdiğini dile getirerek, Türkiye’nin sadece iç pazarla ilişkili bir ülke olmadığını, Türkiye’nin 130 milyar dolar ihracatının içinde 20 milyar doların üzerinde otomotiv sektörünün ihracatı bulunduğunu anlattı.

Nihat Ergün, Türkiye’de otomotiv yan sanayisinin de gün geçtikçe geliştiğini ifade ederek, Türkiye bu 50 yıllık birikimden sonra kendine özgü bir marka, model ve tasarım oluşturma ve bunu pazara çıkarma imkan ve kabiliyetine sahip olduğunu vurguladı.

Rekabetçi bir dünyada yaşandığını, yapılacakların iş dünyadaki benzerleriyle rekabet edebilecek bir iş olsun istediklerini belirten Ergün, Türkiye’nin yerli marka otomobil üretme imkanını bulunduğunu dile getirdi.

Bakan Ergün, Türkiye’nin iç pazarının 2010 yılında sadece otomobil için 510 bin olduğunu anımsatarak, bir kaç yıl içinde Türkiye’de otomobil pazarının 1 milyon adeti bulacağını, 1 milyonluk iç pazarda Türkiye’de üretilen otomobiller sadece 3’te 1 pay aldığın, bunun da Türkiye’de üretilen otomobil marka ve modellerin Türkiye’nin tüketicisini tatmin etmeye yetmediğini ifade etti.

Türkiye’de tüketiciyi de tatmin edecek bir yeni marka ve modellere ihtiyaç olduğuna işaret eden Ergün, bunun hem Türkiye’de üretilen yerli otomobille hem de başka marka ve modellerin burada üretilmesiyle sağlanabileceğini kaydetti.

Bunları da beğenebilirsiniz

Kimler Neler Demiş?

avatar
wpDiscuz