Zafer Ergüney: Yerli Otomobil Erzurum’da Üretilsin!

Yerli otomobil hangi kent üretilecek tartışmaları devam ederken, Organize Sanayi Bölgesi başkanlık görevini yürütmekte olan Zafer Ergüney, yerli otomobilin Erzurum kentinde üretilmesi teklifini tekrar etti.

Yerli otomobil hangi kent üretilecek tartışmaları devam ederken, Organize Sanayi Bölgesi başkanlık görevini yürütmekte olan Zafer Ergüney, yerli otomobilin Erzurum kentinde üretilmesi teklifini tekrar etti.

Zafer Ergüney Yerli Otomobil Açıklaması

Zafer Ergüney “Yerli otomobil üretiminin sanayisi gelişmiş bölgelerden ziyade, sanayisi gelişmekte olan kentler arasında yer alan Erzurum’da üretilmeli” ifadelerini kullandı.  Organize Sanayi Bölgesi Başkanı açıklamasında, yerli otomobil için oluşturulan konsorsiyumun artık netleştiğine dikkat çekerek, Türkiye’nin yerli üretime geçmesi adına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önemli bir rol üstlendiğini ve öncülük yaptığını anımsattı.

Zafer Ergüney, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığının yerli otomobil fabrikasının kentte açılması için çaba harcaması gerektiğini ifade ederek, “Konuyla ilgili kapsamlı bir kampanya başlatılmalı” dedi. Lobi faaliyetlerinin de yapılması gerektiğinin altını çizerek, fabrika için Bursa, Sakarya ve Kocaeli gibi kentlerinde gönüllü olduğunu aktardı.

Erzurum Avantajlı Kentler Arasında

Bölge dahilinde 14 kadar teşvik yasasının hayata geçtiğini belirten Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Ergüney, sonuçların istenen gibi olmadığını aktardı. Erzurum ve çevresinin an az 4 milyonluk nüfusa ev sahipliği yaptığını söyleyerek, “Yerli otomobil üretiminin Erzurum’da yapılması hem kentimize hem de çevre illere olumlu katkılar sağlayacak. Ekonomik gelişmişlik düzeyimiz artacak. Bölgemizde gelişmiş bir yan sanayiye zaten sahibiz. Yan sanayimiz bin üretim merkezinin üzerinde. İpek Yolu projesi ve Ovit tünelinin tamamlanması; Erzurum’un hem kara hem deniz hem de hava ulaşımına sahip olmasını beraberinde getirmiştir. Bu imkanlar Asya ve Avrupa pazarlarına kolaylıkla ulaşılmasını sağlamaktadır. Bu kapsamda üretimin Erzurum’da yapılması önemli bir avantaj olacaktır” dedi.

Yerli otomobil fabrikasının Erzurum kentinde kurulması halinde tüm bölgenin ekonomik refahının artacağına vurgu yapan Başkan Ergüney, kent yetkililerinin harekete geçmesi isteğini de sözlerine ekledi.