KiaKia

Yeni Kia Sorento

Daha iddialı görünümlü üçüncü nesil SUV, ilkbaharda daha fazla lüks ve teknolojiyle geliyor

Kia, üçuncü nesil Sorento'yu Ekim ayındaki Paris Otomobil Fuarı'ndan önce görücüye çıkardı. Yenil model , tasarım  anlamında geçen yılki Cross GT konseptinden ilham alıyor ve atasına oranla dana kaslı görünüyor. Güncel modelden 95 mm daha uzun ve 15 mm daha alçak gövdeye sahip otomobil , 4780 mm uzunluğunda ve 1685 mm yüksekliğinde. Sorento'nun aks aralığıysa 2780 mm. 

Kia, otomobilin her ne kadar öncelikli olarak Kore için tasarlarmış olsa da, görünümünde Avrupa ve ABD tasarım ekiplerinin katkısı bulunduğunu söylüyor. Markanın ‘kaplan burnu" ızgara ve geriye doğru uzanan farları gibi karakteristik dokunuştan, revize edilmiş tamponlar ve far yuvalarıyla birlikte geliyor.

Yeni Sorento, Hyundai Santa Fe platformunun modifiye edilmiş bir versiyonu üzerinde şekilleniyor. 197 bg'lik  2.2 lt  dizel aynı şekliyle kullanılacak gibi görünüyor ama yakıt ve emisyon değerlerini iyileştirmek adına küçük revizyonlar gerçekleştirilebilir. Güncel Sorento manuel şanzımanla 5.8 lt/100 km ortalama tüketim ve 155 g/km emisyon değerine sahip,

2.3 lt dört silindirli benzini! motorla birlikte bir elektrik motoru kutlanan hibrit versiyon, otomobilin lansmanından sonra satışa sunulacak ama Kia bu versiyonu Avrupa'ya getnp getirmeme konusunda kararsız. Hyundai ix355 FCEV'in  yakıt hücresi teknolojisini kullanan başka bir versiyon hakkında da henüz karar verilmiş değil. Yeni Sorento çok yakın bir tarihte Kore'de satışa sunutacak ve ardından Paris Otomobil Fuarı'nda görücüye çıkacak. Avrupa satışları ilkbaharda başlayacak.

Kaynak : Autocar

Galeri

Yeni Kia Sorento
Yeni Kia Sorento
Yeni Kia Sorento
Yeni Kia Sorento
Yeni Kia Sorento
Yeni Kia Sorento
Yeni Kia Sorento
Yeni Kia Sorento
Yeni Kia Sorento
Yeni Kia Sorento

İlginizi Çekebilir