Mini Haberler Testler Sıfır KM Videolar Galeriler

Mini Cooper

Mini`nin işi hiçbir zaman kolay olmadı, çünkü markanın sürüş keyfi üzerine kurulu bir imajı var ve bu imaj, ortaya çıkan her farklı Mini’de ve her yeni nesilde korunmak zorunda.

13 Haziran 2014
3,644 gösterim

Tabii aynı şey Mini müşterilerinin uzun yıllardır benimsediği bazı klasikleşmiş tasarım delayları ve orijinal yaklaşımlar için de geçerli. Dışarıdan bakıldığında yeni Mini, yani BMW Group bünyesinde yaratı la n üçüncü nesil Cooper Hatch, tasarım açısından yine bekleneni veriyor ve o çok sevilen çizgisini korumaya devam ediyor. Ancak bu sefer gövdesi biraz daha iri, farları daha yatık, ön ızgarası belirgin şekilde daha fazla ön planda ve daha ileride olan A-sütunları sebebiyle genel olarak biraz daha tıknaz bir buruna sahip. Stopları da bu sefer gövdede daha fazla yer kaplıyor. Bu arada Cooper’da artık LED farlar da sunuluyor; tabii bu donamın, sizin de tahmin edeceğiniz gibi opsiyonel olarak alınabiliyor. Uzunluğu 98 mm artan yeni Cooper, ayrıca selefinden 44 mm geniş ve 7 mm yüksek bir gövdeye sahip. Bu değişikliklerin yanı sıra dingil mesafesi 28 mm uzayan ve iz açıklıkları artan otomobil, artık daha geniş bir kabin ve 51 litre daha hacimli bir bagaj sunuyor. Mini’nin kabini hacim artışının yanı sıra, bazı önemli değişimlere de sahne olmuş. İçerisi artık kesinlikle daha kaliteli malzemelerle kaplı. Kalite hissi premium marka imajına çok uygun; hatta neredeyse bir BMW gibi. Ancak kabinde, riskli denebilecek ve Cooper fanatiklerini üzebilecek bazı değişiklikler mevcut.

Mesela eskiden konsolun tam ortasında yer alan hız göstergesi, artık devir saatinin yanma, yani direksiyonun gerisine konumlandırılmış. Bu, ergonomi açısından daha iyi bir tercih olsa da, Mini’nin karakteristik kabin detaylarından birinin yok olması anlamına geliyor. Zamanla alışacağımız kesin, ancak bence orta konsoldaki hız göstergesi, orijinallik kokan bir detaydı. Neyse ki, tasarımcılar ortadaki büyük yuvarlak bölümü tamamen yok etmemişler. İçinde büyük bir ekran ve müzik sistemi kumandaları bulunan bu bölümü çevreleyen ışıklı halka ise Cooper’ın kabinindeki yeniliklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Seçilen sürüş moduna bağlı olarak anlık tepki veren ve renk değiştiren LED halka, ilk etapta göze biraz fazla parlak gelse de, zamanla insanın hoşuna giden bir detaya dönüşüyor. Cooper’ın kabinindeki tüm kumanda birimleri de yenilenmiş. Klima kontrollerinin ortasında, ayarladığınız sıcaklık derecesini görebiliyorsunuz. Ayrıca ön koltuklar arasındaki merkezi kumanda birimi de artık hem daha büyük hem de daha kullanışlı. Mühendisler kumandaları yenilerken, Mini’nin bir diğer orijinal detayını daha yok etmişler. Daha önce ön konsolda yer alan cam kumandaları, tıpkı Countryman’de olduğu gibi artık kapı içlerinde bulunuyor. Tabii ki bu konum da daha ergonomik, ancak bence eski kumandalar kabine orijinallik katıyordu. Peki, ön konsolda cam kumandalarından boşalan yerler nasıl değerlendirilmiş.

Test aracında bu bölümde, park sensörünü, DSC’yi ve otomatik stop/start sistemini açıp kapatan düğmeler ve motoru çalıştırmaya yarayan kırmızı renk bir kumanda yer alıyor. Ben özellikle bu kırmızı kumandaya bayıldım. Kapıyı açıp sürücü koltuğuna kurulduğunuzda, -tabii elektronik anahtar yanınızdaysa- bu düğmenin etrafı kırmızı renk aydınlanıyor. Anahtarı herhangi bir yere takmanıza gerek yok, Cooper’ın yepyeni motoruna hayat vermeniz için bu düğmeyi aşağı ittirmeniz yeterli oluyor. İleride BMW nin önden çekişli küçük modellerine de temel oluşturacak yeni bir platforma sahip olan Cooper’a tamamen yeni bir otomobil dememizin bir diğer sebebi de motor gamı. Çünkü hem Cooper hem de Cooper S yepyeni motorlara kavuştu. Baştan söyleyeyim; S versiyonun işi, Türkiye pazarında artık biraz zor, çünkü hızlı Mini’de eski 1.6 litrelik motor yerine artık BMW’nin tanıdık 2-litrelil< motoru yer alıyor ki, bu da yüklendiği vergi sebebiyle Cooper S’i mantık sınırları dışına itiyor. Ancak Cooper için bunun tam tersini söyleyebiliriz. Çünkü 1.5 litrelik 3-silindirli yeni motor, eski 1.6 litrelikten hem daha ekonomik hem de hissedilir seviyede daha performanslı. Twin Power turbo teknolojisine sahip olan 136 beygir gücündeki bu motor 220 Nm tork değeri sunuyor. Arlan boyutlara rağmen ağırlıkta ciddi bir değişim olmaması da performans artışım hemen farketmemizi sağlıyor. Zaten kağıt üzerindeki veriler de bu yönde bir gelişime işaret ediyor.

Şayet yeni Cooper, otomatik şanzımanla birlikte 0’dan 100 km/s hıza 7.8 saniyede ulaşarak selefine 2.6 saniye fark atıyor. Yol bilgisayarına yansıyan ortalama yakıt tüketiminin 6 litre seviyelerinde olması da verimlilik artışının bir kanıtı gibi. Ortalama yakıt tüketiminin yüzde 27 daha düşük olduğu açıklanan yeni motor, aynı zamanda daha doyurucu bir sese sahip. Özellikle 4000 d/d'nin üzerinde sportif tınılar çıkarmaya başlıyor. Ancak daha karakterli olmasına rağmen motor sesini, eskiden olduğundan daha az duyuyorsunuz, çünkü yeni Cooper’ın yalıtımı bariz bir şekilde daha iyi. Ne rüzgar ne yol ne de motor gürültüsü, eskisi kadar fazla duyulmuyor. Yeni Cooper’da konforu hissettiğiniz tek detay yalıtım değil, otomobilin yürüyen akşamı da -en azından 16 inçlik jantlarla- artık daha sessiz ve sarsıntısız bir çalışma karakteri sunuyor. Cooper, yeni direksiyon sistemi ve eskisi kadar sert tepkiler vermeyen ön aksı sayesinde sürüş kalitesini ciddi bir şekilde iyileştirmiş. Tabii bu, kimi kullanıcıların hoşuna gitmeyebilir, çünkü eski modelin özellikle ıslak ve kaygan zeminlerde çok sinirli davranan ön tarafının tepkilerini seven hatırı sayılır bir kitle var. Ancak bu, yeni Cooper’m sürüş keyfinden yoksun bir otomobil olduğu anlamına gelmiyor. Aksine hala keyifli bir otomobil. Yine çok kıvrak ve kolay kontrol edilebilir bir sürüş sunuyor. Viraja hızlı girmek, viraj içerisinde ayağınızı gazdan kaldırıp arka tarafın dışa açılmasını beklemek ve kontra vererek gövdeyi kontrol altında tutmak hala mümkün. Bu da, sürüşü daha keyifli hale getiren bir aksiyon yaratıyor. Yeni Mini, ayrıca bu keyfi artırabileceğiniz bir sürüş moduna da sahip.

Vites kolunun gerisindeki kumandadan Sport modunu seçtiğinizde, ön konsoldaki ekranda ‘Maksimum go-kart hissi’ ibaresi beliriyor ve Cooper bu modda, daha tepkili bir otomobil haline geliyor. Yine aynı kumandadan seçilen Mid modu normal sürüşler, opsiyonel Green modu ise ekonomik sürüşler için düşünülmüş. Green modunda, gaz tepkisinin keskinliğini yitirdiği ve bu modun boş viteste kullanım özelliğini mümkün kıldığı görülüyor. Her ne kadar karakteri biraz yumuşamış olsa da Cooper Hatlı, elektronik diferansiyel kilidinin de etkisiyle hala dinamik bir otomobil. Sportif koltuklan vücudu sımsıkı sarıyor, motor sesi keyif verici ve Sport modunda çok eğlenceli. Bunun yanında artık daha fazla teknolojik donanıma sahip, Head-up display, aktif hız sabitleme sistemi, fren işlevli çarpışma ve yaya uyarısı, uzun far asistanı, trafik işareti algılayıcısı, park asistanı ve geri görüş kamerası Cooper’ın teknoloji kokan sürüş asistanları arasında yer alıyor. Ayrıca motoru da büyük bir alkışı hak ediyor. Artan motor gücü Cooper’ın performansını oldukça yukarılara taşımış. Direksiyonun gerisinde vites kulakçıkları olmaması ise yokluğu sürekli olarak hissedilen bir eksiklik. Yeni Cooper, her açıdan yepyeni bir otomobil. Zengin bir donanım listesine sahip test aracının çok cezp edici olduğunu da söylemeliyim. Ancak eğer Cooper’ınızı bu kadar dolu isterseniz, karşınıza 113 bin TL’yi aşan bir rakam çıkacağını da bilmelisiniz.

Kaynak: EVO

İlginizi çekebilir

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor
Sektörden
17 gösterim
Sektörden
17 gösterim

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor

Otodünya - 21 Temmuz 2017

Şirketten yapılan açıklamaya göre ABD, Avrupa ve Kanada dışında satışı yapılan AB5 ve AB6 dizel motora sahip otomobiller geri çağırılıyor.…

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence
Yeniler
708 gösterim
Yeniler
708 gösterim

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence

Otodünya - 25 Nisan 2017

Seat Leon'daki makyajın etkisini ilk bakışta fark etmek kolay değil. İçerisi yenilenen farları, daha geniş, yeni ön panjur ızgarası ve…

Daha sportmen oldu Honda Civic HB
Yeniler
203 gösterim
Yeniler
203 gösterim

Daha sportmen oldu Honda Civic HB

Otodünya - 25 Nisan 2017

Bu yeni modelde CVT otomatik şanzıman ve 182 HP güç üreten 1.5 lt'lik turbo beslemeli VTEC motor görev yapıyor. Maksimum…

Yorum Bırakın

Email adresiniz gizli tutulur.