Renault Megane 1.5 dCi EDC Uzun Dönem Testi

Kompakt sınıftaki uzun soluklu isimlerden biri olan Renault Megane, hatchback versiyonunda göze hoş gelen bir tasarım, Icon versiyonundaysa konfor ve güvenlik konusunda yüksek beklentileri karşılayan bir donanım zenginliği sunuyor.

Abone ol

Karoser

Kompakt hatchback sınıfı için kalabalık şehirlerin en mantıklı otomobilleri arasında yer alıyor demek yanlış olmaz. Genelde 4,20 metre ile 4,40 metre arasında değişen uzunluk sunan bu otomobiller arasında Megane HB‘nin 4359 mm ile sınıfının geneliyle uyumlu bir tablo çizdiği görülüyor.

Yaşam alanına bakıldığında otomobilin ön koltuklarında çok ferah ve uzun boylular için bile yeterli bir genişlik sunduğu görülürken arka koltuklarda rahat etmek için boyunuzun 1,80 metreden uzun olmaması gerekiyor.

Renault Megane HB bagaj kapısı

Kabine hakim olan işçilik ve malzeme kalitesi sınıfının iyi örnekleri arasında yer alıyor. Bu algıda elbette test aracının sunulan en üst donanım seçeneğine sahip olması da önemli pay sahibi.

Motor/Sürüş Özellikleri

İki benzinli ve iki dizel motor seçeneğiyle satılan Megane’da otomatik şanzıman hem benzinli hem de dizel motorlarla birlikte tercih edilebiliyor. Test aracımızdaki 1,5 lt’lik dizel motor 110 HP gücünde ve 6 ileri vitesli çift kavramalı otomatik şanzıman EDC ile iş birliği yapıyor.

Renault’nun uzun yıllardır ürettiği ve sürekli bir güncellemeyle bugünlere kadar getirdiği motorun en büyük kozu yakıt ekonomisi. Bu tür bir otomobil için gerekli olan yeterli çekişi ve performansı sunabilen Megane 1.5 dCi sürüş özelliklerinde ise ortalamalarda. Yumuşak direksiyon sistemi netlik ve canlılığı ön planda tutan sürücülere biraz hantal gelebilir. Bununla birlikte otomobilin yönlendirme emirlerine yeterli tepkileri verdiğini de söylemeliyiz.

Süspansiyon sistemi yol tutuş ve konfor arasında dengeli bir karakter sunarken test aracında bulunan 18 inçlik opsiyonel jantlar ve ince profilli lastikler bozuk yollarda konforu azaltıyor.

Renault Megane HB arka koltukların görünümü

EDC şanzıman için türünün en hızlısı değil ve start stop sistemi devreye girdiğinde yokuş kalkış desteği bazı durumlarda devre dışı kalabiliyor.

Rekabet Karnesi

Kompakt sınıfta motor ve şanzıman çeşitliliği sunan modellerden biri olan Renault Megane HB fiyat listesinde 8 farklı fiyat sunuyor. Başlangıç fiyatı sınıfının makulleri arasında yer alırken üst donanım ve motor-şanzıman ikilileriyle birlikte fiyatlar daha ortalama seviyeye geliyor. Renault Megane HB’nin sedan kardeşi sayesinde “yerli otomobil” algısı oluşturması da model için bir koz.

Sonuç

Kompakt hatchback sınıfı genelde tüketicilerin bir üst sınıftan teknolojileri daha makul bir fiyat etiketiyle bulabildikleri bir nevi geçiş sınıfı olarak da görülebilir.

Megane HB, bu anlamda hem konfor hem de güvenlik donanımlarında sınıfının iddialı modelleri arasında yer alıyor.

Otohaber

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!

2 Yorum
  1. Anonim

    Reno arabamı yaa boşuna inceliyorsunuz fransa çöplerinden uzak durun .

  2. Anonim

    Uzun dönemde çıkan sorunlar, bunların maliyeti vs. görmek isterdik özellikle de dayanıklılık konusundaki sicili parlak olmayan EDC ŞANZIMAN!!!