2021 Citroen C5 X Tanıtıldı! Resmen 3’ü 1’arada

Abone ol

Bir süredir paylaşılan resmi görsellerini aktarmaya devam ettiğimiz efsane seri 2021 Citroen C5 X sonunda geri döndü. 2017 yılından beridir beklediğimiz C5 serisinin yeni yüzünü sonunda görmüş olduk.

Citroen bu kez beklentilerin de üzerine çıkmış gibi gözüküyor. Öyle ki araçta her şey bir arada gibi. Sedan, Station wagon ve SUV tasarımlarını tek bir seçenekte harmanlayan bir araç geldi. Tasarımı çok farklı gözüküyor. Teknik özelliklerin de bundan aşağı kalır bir yanı yok.

2021 Citroen C5 X Tasarımı Nasıl?

İşe tasarımdan başlayalım dedik. Aracın tasarımında tek bir tipten söz edemiyoruz. C segment sedan ya da SUV deme şansımız yok. Hepsinden biraz biraz eklenmiş demek daha doğru olacaktır.

Genel anlamda bu tasarım yapısının da eski konsept model olan CXperience serisinde etkilendiği de açık. Konsept ilk tanıtıldığı zaman da zaten bu farklı tasarımı üzerinde çok durulmuştu.

2021 Citroen C5 X

Gövde yapısına baktığımız zaman ise arkaya doğru eğimli bir çatı, arka camın bittiği noktadan uzatılmış bir araç görüyoruz.

Biraz daha yerden yüksek bir model olan ve siyah eklentilerle cross havası da kazanan seri, 4805 mm kadar uzunlukta. Yükseklik değerine gelince, 1485 mm olarak açıklandı.

2021 Citroen C5 X

Genişlik ise yine ideal bir değerde ve 1865 mm olarak karşımızda. Aracın en güzel yanı ise aks mesafesinin bir hayli yüksek olması. 2785 mm gibi bir aks mesafesi var ve arka yolcular için hem tavadan hem de diz mesafesinden ciddi bir kazanç sağlanmış.

Tasarım kısmında son olarak söyleyebileceğimiz şey ise yeni süspansiyon teknolojisi. Araçta yer alan Advanced Comfort isimli sistem, 2021 Citroen C5 X sürücülerine 3 ayrı seçenek sunuyor. Sertlik ayarı bu seçeneklere göre değiştirilebiliyor.  

2021 Citroen C5 X

2021 Citroen C5 X Motor Teknolojileri ve Teknolojiler

Teknolojilerden önce motor kısmına bakalım derim. Motor seçenekleri kısmında istediğimiz detaylar gelmedi. Yani marka bu konuda çok fazla bir seçenek açıklamadı ve daha çok hibrit model üzerine konuştu.

2021 Citroen C5 X modelinde yer alacağını kesin olarak bildiğimiz motor da hibrit seçenekli motor oldu. Bu modelde 1.6 litrelik turbo bir motor yer alıyor ve benzinli motor ek elektrikli motor ile destekleniyor.

2021 Citroen C5 X

Toplamda 225 beygir kadar güç sunulan aracın, şarj edilebilir olacağı ve sadece elektrikli olarak da 50 km gidebileceği açıklandı. Eğer elektrikli modda kullanırsanız, maksimum hızınız da 135 km olarak sınırlandırılacak ekleyelim.

Motor konusunda bildiklerimiz bunlar. 2021 Citroen C5 X teknolojileri için ise daha fazla şey biliyoruz. Birincisi yeni multimedya ekranı. 12 inç multimedya ekranı, OTA üzerinden güncellemeler alacak. Ayrıca sesli komut sistemi de desteklenecek. Araç doğal ses algılama özelliğine sahip olacak.

2021 Citroen C5 X

Bunun dışında araçta 360 derece çevre görüş sistemi, 2.nesil otonom sistem, otoyol sürüş asistanı, kör nokta uyarısı, head-up display ve çapraz trafik uyarısı gibi teknolojiler de bulunuyor.

Şu an 2021 Citroen C5 X için eksik kalan çok nokta var gibi. Aracın fiyatı belli değil. Tüm motor seçenekleri ve şanzıman seçenekleri açıklanmadı. Teknolojiler tamamen belirtilmedi ama sonuçta yeni C5 resmiyet kazandı. Yıl sonunda da çok daha fazla bilgi ile araçlar satışa sunulacak.

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!

1 Yorum
  1. Anonim

    görünüm olarak gayet iyi görünüyor tutarsa fiyat uçar.tutmasa lienadan farklı olmaz.