VolvoVolvo

2025’te Volvo satışlarının yarısını elektrikli araçlar oluşturacak

Fosil yakıtlı arabaların son zamanlarda gözden düştüğü herkesin malumu.

Fosil yakıtlı arabaların son zamanlarda gözden düştüğü herkesin malumu. Geleceğin teknolojisi olarak nitelendirilen elektrikli otomobillere olan rağbet her geçen gün artarken, araç üreticileri de daha temiz enerjiler üzerine yatırımlarını arttırmayı sürdürüyor.

Nitekim çoğu analist, günün birinde elektrikli veya hidrojenle çalışan arabaların fosil yakıtlı araç satışlarını geçeceğini tahmin ediyor. Peki bu ne zaman gerçekleşecek?

En azından Volvo için konuşacak olursak, şirketin 2025 yılını kendine hedef belirlediğini söyleyebiliriz. Lüks araç üreticisinin yaptığı açıklamaya göre 2025 yılı itibariyle toplam araç satışlarının en az yarısının elektrikli modellerden oluşması bekleniyor.

Volvo CEO’sundan açıklama geldi

Volvo CEO’su Håkan Samuelsson, Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen otomobil fuarında basın mensuplarına verdiği demeçte “Geçtiğimiz yıl içten yanmalı motora sahip modellerimizi elektrikliye çevirmek üzere uzun vadeli bir planı hayata geçirdik. Bugün ise en büyük elektrikli otomobil pazarında düzenlenen fuara katılarak bu planı genişletme noktasındaki kararlılığımızı gösteriyoruz” açıklamasında bulundu.

Çıta daha da yükseğe çıkarıldı

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz sene Volvo, 2019 yılında tüm modellerinin bir de elektrikli versiyonunu geliştirmeyi planladığını duyurmuştu. Bu araçların bir kısmı hibrid, bazıları ise elektrikli motorlara ev sahipliği yapacak. Ancak son yapılan açıklama ile 2025 yılının hedef belirlenmesi, Volvo’nun çıtayı daha da yükseğe taşıdığının bir göstergesi. 

Bakalım, Volvo gerçekten bu hedefine ulaşmayı başarabilecek mi? Bekleyip göreceğiz. Müşterilerin temiz enerji kaynaklarına daha çok rağbet göstermeye başlamasıyla bu plan mümkün olabilir.

İlginizi Çekebilir