400 beygirlik süper sedan Peugeot 508 Cenevre’ye çıkartma yapacak

Sportif Peugeot modelleri geçmişten beri Fransız otomobil üreticisinin kökenlerinde yer alagelmiştir, her ne kadar performanstan çok hafifliğiyle öne çıkmış olsalar da. 

Abone ol

Sportif Peugeot modelleri geçmişten beri Fransız otomobil üreticisinin kökenlerinde yer alagelmiştir, her ne kadar performanstan çok hafifliğiyle öne çıkmış olsalar da.

Şimdilerdeyse Peugeot da diğer çoğu marka gibi elektrikliye dönüşüm için düğmeye basmış bulunuyor. Cenevre‘de görücüye çıkacağı açıklanan 400 beygir gücündeki yeni hibrid 508, bu dönüşümün ilk meyvelerinden.

Peugeot’un halihazırda çıkardığı içten yanmalı motorlu 508 sedan modeline olan ilgi gayet iyi seviyede. Vücudu sıkı saran koltukları ve go kart araçlarından fırlamış gibi duran sportif direksiyonuyla dört kapılı bu sportif sedan, coupe model arayışındakiler için akıl çelici nitelikte.

Benzinli ve elektrikli motor seçenekleriyle 508’in çok daha yüksek bir potansiyel müşteri ağına ulaşabilmesi mümkün olacak.

Hem elektrikli, hem benzinli motoru var

508 Peugeot Sport Engineered modelinde standart 508 kasası ve PureTech 200 beygirlik 1.6 litrelik dört silindirli turbo motor baz alınmış, üzerine hibrid versiyonu için bazı uyarlamalar yapılmış.

Ön akslerin üzerinde 100 beygirlik elektrikli motor, arka akslerde ise Peugeot Sport tarafından geliştirilen ikinci bir 200 beygirlik elektrikli motor konumlanmış durumda.

4.3 saniyede 0’dan 100 km/s’ye!

Tüm bu gücün toplanıp dört tekerleğe sürekli olarak aktarılmasıyla 400 beygirlik güce ulaşılıyor, ki bu da 508’in 0’dan 100 km/s hıza sadece 4.3 saniyede çıkabilmesini sağlıyor. Arabanın çıkabileceği maksimum hız ise 249 km/s olarak belirtilmiş.

Sadece elektrikten güç aldığı zaman 508’in 11.8 kWh kapasiteli bataryasını kullanarak 50 kilometrelik bir mesafe kat edebileceği bilgisini de paylaşmış olalım.

Kaynak https://www.autoblog.com/2019/02/21/peugeot-508-hybrid-400-horsepower-geneva/#slide-endcap

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!

1 Yorum
  1. Anonim

    Batmanin aracı gibi resmen aşık oldum bu araca bundan sonra hayalimdeki arabasın Peugeot 508!