45 tane üretilecek olan Ford GT Mk II’ye paha biçilemiyor

Ford'un model kataloğuna aşina olanlar bilirler: ABD'li otomobil devinin en yüksek performans değerlerine sahip araçlarının başında Ford GT gelir. 

Ford’un model kataloğuna aşina olanlar bilirler: ABD’li otomobil devinin en yüksek performans değerlerine sahip araçlarının başında Ford GT gelir. Bu sene tam 11 yaşına basan aracın yeni modeli Ford GT Mk II ise nihayet görücüye çıkmış bulunuyor. Sahip olduğu 3.5 litrelik EcoBoost motoruyla 700 beygirlik güç çıkışı üretebilen coupe modeli ise sınırlı sayıda üretilecek. Ford, Multimatic isimli şirketle ortak geliştirdiği arabayı sadece 45 şanslı müşterisine satacak.

Fakat şöyle bir sorun var: Ford GT Mk II’nin trafiğe açık alanlarda seyretmesi maalesef yasak. Gerçi bunun ne kadar kötü bir haber olduğu tartışılır, çünkü araç gerçekten tam bir pist arabası olacak şekilde tasarlanmış. Yere çok yakın, performansı çok yüksek ve haliyle bu kadar yüksek gücü kontrol etmek her babayiğidin harcı olamaz.

Yine de Ford, GT modelini işe giderken kullanmak isteyenler için performansı 150 beygir aşağıya çekilmiş bir şekilde satmayı planlıyor.

Fabrikada senelik 250 adet GT üretiliyor

Bu arada yeni kasa Ford GT Mk II’nin mevcut GT fabrikasında üretileceği bilgisi de tarafımıza ulaştı. Ford’un teknisyen ve mühendisleri halihazırda bu fabrikada senelik 250 adet araba üretimi gerçekleştiriyor. Banttan inen modeller sonradan Multimatic Motorsports’a gönderiliyor ve burada ciddi bir dönüşüm ve değişim geçiriyor.

Yedi ileri çift kavramalı otomatik şanzımanla üretilen gücü tekerleklere aktaran araba, pistler için tasarlanmış yeni arka difüzöre ev sahipliği yapıyor. Ön ve arka çamurluklar da yeniden tasarlanmış. Bunun neticesinde Ford GT, bir önceki seriye nazaran yüzde 400 daha performanslı yer çekimi merkezine kavuşmuş. Michelin Pilot Sport GT yarış lastikleri de arabadaki yerini almış durumda.

Sadece 45 adet üretileceği belirtilen modelin fiyatı ise 1.2 milyon dolar olarak belirlendi.

Kaynak https://www.slashgear.com/the-ford-gt-mk-ii-is-a-1-2m-supercar-with-the-gloves-off-05582990/

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!

1 Yorum
  1. Anonim

    Çok değişik bir tasarım olmuş…