ABD polisi kiralık elektrikli scooterları nehrin dibinden topladı!

Ülkemizde "Martı" isimli girişim tarafından yürütülen elektrikli scooter paylaşım ağı uygulamaları ABD ve Avrupa'da hayli yaygın. Lime,

Abone ol

Ülkemizde “Martı” isimli girişim tarafından yürütülen elektrikli scooter paylaşım ağı uygulamaları ABD ve Avrupa’da hayli yaygın. Lime, Bird ve Razor başta olmak üzere birçok şirket ülke genelinde şehir içi ulaşımı kolaylaştırmayı sağlamayı sürdürüyor. Ancak bu araçların bina önlerine gelişigüzel park edilmesi ve yaralanmalı kazalara yol açması da beraberinde çeşitli tartışmaları getirdi.

Fakat şimdilerde elektrikli scooter paylaşımını mümkün kılan bu şirketlerin çok daha ciddi bir sorunu var: Sahip oldukları araçlar ABD’nin Portland eyaletindeki Willamette nehrinin dibinden çıkartılıyor!

Tesadüf eseri keşfedildi

The Oregonian isimli gazetede yer alan habere göre en az 57 adet elektrikli scooter ve bisiklet, Portland’ın tam ortasından geçen Willamette nehrinin dibinden çıkarıldı. Araçların nehrin dibinde keşfedilmesi ise dalgıç polislerin rutin olarak nehre dalış yapması esnasında gerçekleşti. Şuan için polis ve eyalet yetkililerinin scooterların neden nehre atıldığına dair herhangi bir ipucuna ulaşamadığı belirtildi.

Fakat tahminler bu hareketin son dönemde hayli popüler olan ancak toplumun bir kesimini kızdıran bu araçları protesto etmek için nehre atıldıkları yönünde.

Daha önce de benzer saldırılar olmuştu

Portland’da yaşanan bu olay elektrikli scooter modelleri için bir ilk değil. Daha önce de birçok scooter Pasifik Okyanusu’na atılmış veya Güney Kaliforniya’da ateşe verilmişti. Avustralyalı bir hacker ise sürücüsünü sesli olarak uyaran scooterları hacklemiş, kendi ırkçı ve kaba yorumlarını yüklemeyi başarmıştı.

Kaynak https://www.autoblog.com/2019/06/28/e-scooters-bikes-thrown-in-portland-river/

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!