Alibaba Daimler, Audi ve Volvo ile anlaştı

Ülkemizde daha çok e-ticaret platformu AliExpress ile bilinen Alibaba, halihazırda Çin'in ve dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında yer alıyor.

Ülkemizde daha çok e-ticaret platformu AliExpress ile bilinen Alibaba, halihazırda Çin’in ve dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında yer alıyor. Son dönemde yatırımlarını yapay zeka ve otonom sürüş teknolojilerine yönlendiren şirket, şimdilerde lüks otomobil üreticileri Daimler, Audi ve Volvo ile yaptığı anlaşma ile gündeme geldi.

Buna göre Çinli e-ticaret devi, Tmall Genie adını verdiği akıllı hoparlörü ile arabayı çalıştırmaktan tutun, güzergah planlamak ve lastik basıncını ölçmek gibi birçok işlevi sesli komutlar yoluyla yerine getirebilmek için lüks markalarla anlaşmaya vardı.

Bahsi geçen Tmall Genie modeli, yalnızca yetkili olarak tanımlanan kişilerin seslerini komut olarak algılayabilme yeteneğine sahip. Öte yandan yeni kurulan bu ittifak, Çin’in var olan ticaret ortaklarını daha da ileriye taşıma politikasının bir diğer adımı olarak değerlendirildi.

Çin’deki araç satılarına yarayabilir

Alibaba’nın yapay zeka programının Avrupa menşeli otomobillere kurulması, Çin genelindeki satışlara da pozitif etki edebilir. Nitekim Çin, adı zikredilen üç markanın da en güçlü olduğu pazar. Öte yandan Çinli Geely markası hem Daimler, hem de Volvo’nun önemli yatırımcıları arasında yer alıyor.

Aslına bakılırsa Mercedes Benz’in A-Class modelleri, Alibaba’nın sesli komut algılama sistemine ihtiyaç duymaksızın Tmall Genie’nin yapabileceği hemen her şeyi yapıyor. Ancak Pekin’de düzenlenecek olan dünyanın en büyük otomobil fuarı öncesinde Avrupalı otomobil üreticileri, Çin’deki geleceklerini düşünerek Alibaba’ya böylesi bir jest yapmaya karar vermiş olabilirler. 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!