Almanya’da taksiler Jaguar I-Pace oluyor

Jaguar'ın elektrikli otomobil modeli I-Pace, Almanya'nın meşhur Mercedes Benz taksilerine rakip olarak ülkenin sokaklarında boy göstermeye başladı.

Jaguar‘ın elektrikli otomobil modeli I-Pace, Almanya‘nın meşhur Mercedes Benz taksilerine rakip olarak ülkenin sokaklarında boy göstermeye başladı.

İngiltere menşeli lüks otomobil üreticisi, Münih‘in en büyük taksi işletmecisiyle el sıkışarak lityum iyon bataryalardan güç alan crossover modelinden 10 tanesini taksiye dönüştürdü.

Sektörün ipleri Mercedes’in elinde

Ancak Almanya’daki taksilerin büyük çoğunluğu Mercedes Benz araçlarından oluşuyor. Öyle ki sokaklarda göreceğiniz taksilerin yaklaşık yüzde 60’ı Mercedes’in yıldızını taşıyor. Çoğu E-Class olan bu araçlar, fiyat olarak Jaguar’ın neredeyse yarısı ediyor.

Öte yandan Mercedes’in Jaguar I-Pace ile aynı klasmandaki aracı EQ C crossover ise önümüzdeki yıla kadar çıkış yapmayacak.

Üst düzey yöneticiden açıklama geldi

Jaguar Land Rover‘in CEO’su Ralf Speth, konuya ilişkin basın mensuplarına yaptığı açıklamada “Münih halkını elektrikli otomobil kullanmaya, özellikle de Jaguar sürmeye davet ediyoruz” dedi.

Dizel yasağı söz konusu olabilir

Aslına bakılırsa Jaguar‘ın I-Pace‘i Münih halkının beğenisine sunması tesadüf değil. Giderek artan hava kirliliğiyle mücadele etmek isteyen Jaguar’ın kendine baz alarak Münih‘i seçmesinin bir diğer sebebi ise rakibi BMW’nin ana vatanı oluşu olabilir.

Bilindiği üzere Münih, Alman şehirleri arasında hava kirliliğinin en yüksek olduğu illerden birisi. Öyle ki şehir genelinde yaşlı ve dizel araçların yasaklanması bile gündeme gelmişti.

Şehir konseyi tarafından alınan karar doğrultusunda I-Pace‘e binen taksi yolcuları kilometre başına 20 sent miktarında ödeme yapacaklar.

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!