AMG’nin yeni canavarı CLA 45 sahnede!

Dört silindirli turbo motordan en fazla ne kadar güç alabilirsiniz?

Dört silindirli turbo motordan en fazla ne kadar güç alabilirsiniz? Eğer Mercedes AMG iseniz bu soruya vereceğiniz cevap “Sınırlar el verdiğince” olacaktır. Nitekim şirketin yeni geliştirdiği M139 motoru dünyanın en güçlü turboşarjlı 2.0 litrelik dört silindirli motoru olma ünvanını eline almış bulunuyor.

Mercedes AMG CLA 45 modelinde kullanılacak olan motor 382 beygir güç çıkışına sahip. Kayıtlara geçmesi için söyleyelim: Bu performans değeri ilk nesil CLA 45’in 7 beygir daha fazlası ediyor.

Tam bir performans canavarı!

Avrupa bölgesinde satışa çıkmak için gün sayan CLA 45 S modelinde ise bu değer daha da yükseltilerek 416 beygire kadar yükselmiş.

Sekiz ileri çift kavramalı otomatik şanzıman ve F1 vites kulakçıklarının eşlik ettiği araba 4MATIC+ sürekli dört çeker ve AMG tork kontrol sistemine ev sahipliği yapıyor. Bu haliyle araç patinaj engelleyici yazılımı sayesinde 0’dan 100 km/s hıza sadece 4 saniyede çıkabiliyor.

Tüm bunlara rağmen CLA 45’i salt sportif bir araç olarak nitelemek, modele haksızlık olabilir. Tam bir sanat eseri olan CLA 45’in ürettiği tork gücünü ön ve arka tekerleklere, sağ ve sol olmak üzere sürüş moduna göre farklı şekillerde aktarabiliyor olması ciddi bir avantaj. Sürücüye sunulan seçenekler hayli geniş.

Fiyatı ve çıkış tarihi belli değil

Yıl sonuna doğru satışa sunulması beklenen 2020 Mercedes-AMG CLA 45 modelinin fiyatı henüz açıklanmış değil. CLA 35 ve CLA 250 modelleri ise ilerleyen tarihlerde duyurulacak.

Kaynak https://www.slashgear.com/2020-mercedes-amg-cla-45-debuts-amgs-most-powerful-turbo-four-05582830/

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!