Audi 1.16 milyon arabayı geri çağırdı

Lüks otomobil markası Audi, bugün yaptığı açıklamada dünya geneline toplam 1.16 milyon adet aracı geri çağırma kararı aldığını duyurdu.

Lüks otomobil markası Audi, bugün yaptığı açıklamada dünya geneline toplam 1.16 milyon adet aracı geri çağırma kararı aldığını duyurdu.

Arabaların elektrikli soğutma pompasında yer alan aşırı derecede ısınma veya nemden kaynaklı kısa devre yaparak yangın çıkarma riski söz konusu olduğu için şirket böyle bir karar almak zorunda kaldı.

Etkilenen modellerin listesi paylaşıldı

Konuyla alakalı ABD’li yetkilileri de bilgilendiren Audi, geri çağırma kapsamındaki araçların listesini kamuoyuyla paylaşıldı.

Buna göre 2013 ila 2017 yılları arasında üretilen Audi A5 Cabriolet, A5 Sedan ve Audi Q5 modellerinin yanı sıra 2012 ile 2015 arasında üretim bandından inen Audi A6’lar ile 2013-2016 model 2.0 litrelik Turbo FSI motora sahip Audi A4 Sedan ve A4 Allroad araçlar listeye dahil.

Audi Almanya’nın sözcüsü Udo Ruegheimer, geri çağrılacak araç sayısının dünya çapında 1.16 milyon adet olduğunu belirtti. Her ne kadar bugüne dek hiçbir yaralanma veya kaza raporlanmamış olsa da, soğutma sistemindeki tasarım hatasının çeşitli güvenlik sorunlarına yol açabileceği öngörülmüş. Yetkili Audi servisleri ücretsiz olarak pompaları yenisiyle değiştirecek, ancak bunun için öncelikle yedek parçaların tedarik edilmesi gerekiyor.

Audi’nin ikinci kez başına geldi

ABD genelinde 342 bin adet aracı etkileyen geri çağırma kararı, Audi’nin pompa parçasından kaynaklı ikinci kez başına geliyor. Hatırlanacağı üzere 2017’nin Ocak ayında da Audi benzer araba modellerini, yine elektrikli soğutma pompasının yol açtığı güvenlim tehlikelerinden ötürü geri çağırmak zorunda kalmıştı.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!