Audi’nin e-tron SUV modeli 95 kW bataryaya sahip olacak

Audi, dünyanın ilk 95 kWh bataryaya sahip tamamen elektrikli otomobil modeli e-tron SUV'u seri üretim bandına geçirmeye hazırlanıyor.

Audi, dünyanın ilk 95 kWh bataryaya sahip tamamen elektrikli otomobil modeli e-tron SUV‘u seri üretim bandına geçirmeye hazırlanıyor. Malum olduğu üzere bir elektrikli aracın başarıya ulaşmasında rol oynayan en önemli iki etken menzil kapasitesi ve şarj hızıdır. Audi de bunun farkında olduğu için e-tron modelinde bu iki noktaya özellikle ağırlık vermiş bulunuyor.

Sahip olduğu 95 kWh batarya sayesinde tam şarj edildiği takdirde 400 kilometre menzil vaat eden araç, 150 kW’ye kadar hızlı şarj desteğine de sahip.

Faraday kafesine alındı!

Hemen yukarıdan izleyebileceğiniz videoda Audi e-tron modeli bir Faraday kafesinin içine alınıyor. Almanya’nın başkenti Berlin’deki Siemens‘e ait yüksek voltaj test alanında gövde gösterisi yapan Audi, bu yolla e-tron’un yüksek kapasiteli lityum iyon batarya hücrelerinin üstün yeteneğini de sergilemiş oldu.

150 kW güç çıkışına sahip bir şarj istasyonunu kullanan e-tron sahipleri, araçlarını yaklaşık 30 dakika içinde yüzde 80 oranında şarj edebilecekler. Bataryanın yüzde 100 oranına çıkması içinse bu süreç güvenlik gerekçeleri yüzünden daha yavaşlayacağı için bir 30 dakikaya daha ihtiyaç duyuluyor. Öte yandan 50 kW şarj istasyonu 80 dakikada, 100/120 kW şarj istasyonu ise 40 dakika sürede aracı şarj edebiliyor.

Arabaları şarj olurken bir şey atıştırmak veya dinlenmek isteyen sürücüler için bu süre pek de uzun sayılmaz. Zaten bomboş bir benzin deponun tamamen dolması, ödeme işlemleriyle birlikte ortalama 7 dakika sürüyor. Haliyle elektrikli araçlar için 30 dakika gayet ideal.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!