Banttan inen son Saab modeli açık arttırmayla satılacak

İsveçli otomobil markası Saab'ın faaliyetlerine son vermesi, kuşkusuz sektörde büyük hayal kırıklığı ve üzüntüye yol açmıştı.

Abone ol

İsveçli otomobil markası Saab’ın faaliyetlerine son vermesi, kuşkusuz sektörde büyük hayal kırıklığı ve üzüntüye yol açmıştı. İflasını açıkladıktan sonra General Motors tarafından satın alınan Saab markası, isim hakkını Çinli bir elektrikli otomobil üreticisine vermek istemediği için artık resmen tarihin tozlu raflarına karışmış bulunuyor.

Gerçek Saab hayranları için tüm bunlar üzücü gelişmeler. Ancak neyse ki iyi bir haberimiz de var: En son üretilen Saab 9-3 modeli açık arttırma ile yeni sahibine teslim edilecek!

Çarpışma testi için üretilmişti

Çin menşeli NEVS isimli bir konsorsiyum Saab Automobiles’in tüm varlıklarını satın almış ve benzinle çalışan 9-3 modelini İsveç’teki Trollhattän fabrikasında üretmeye devam etmişti. Ancak finansal zorluklar nedeniyle Çinli konsorsiyum bu üretimi sadece 5 ay kadar sürdürebildi.

Açık arttırmaya çıkacağı belirtilen 2013 model 9-3 Aero Turbo modeli ise çarpışma testleri için banttan indirilmişti, ancak hiçbir zaman kullanılmadı. Teknik olarak da fabrikada üretilen son Saab modeli olduğu için 217 beygirlik bu muhteşem aracın kilometre sayacı sadece 5. Evet, sadece 5 kilometre kadar kullanılmış, o kadar.

Yolun sonuna nasıl gelindi?

1989’da Saab hisselerinin yarısını elinde tutan General Motors, 2000 yılında markayı tamamen bünyesine kattı. 2008’de ise çok sevilen markayı ya devretme ya da tamamen kapatmak için karar aldı.

Koenigsegg’den Çinli markalara kadar birçok üretici Saab’la ilgilendi, ancak 2010’da spor araba üreticisi Spyker’a kaldı. Spyker’in 2011’de iflas etmesiyle 2012’de marka Çinli NEVS konsorsiyumuna devredildi.

Kaynak https://www.motorious.com/articles/news/353549/the-very-last-saab-is-heading-to-auction

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!

1 Yorum
  1. Anonim

    Bu muhteşem markanın kapanmasına inanmak istemiyorum bu dünyadaki en güvenilir en kullanışlı ve en sade ve enguzelide ısveç çeliğine sahip olması 1997 2013 kadar iki adet saab sahip oldum başka bir araç düşünemiyorum saab markası ve kalitesi geri dönsün lutfen