BMW’den U dönüşü: Tepkiler çığ gibi olunca geri adım attı

Günümüzde banttan inen sıfır otomobillerin büyük çoğunluğu akıllı telefonlarla eşleştirilebilen eğlence sistemlerine ev sahipliği yapıyorlar. 

Abone ol

Günümüzde banttan inen sıfır otomobillerin büyük çoğunluğu akıllı telefonlarla eşleştirilebilen eğlence sistemlerine ev sahipliği yapıyorlar. Birçok üretici ise bu sistemlerin Apple CarPlay ve Android Auto ile uyumlu olmasını sağlayarak müşterileri memnun etme yoluna gidiyor. Bu teknolojiler hem araç sahibinin telefonuna gelen bildirimlerden haberdar olmasını, hem de kişi listesiyle seyahat halindeyken sorunsuz bir şekilde iletişim kurabilmesini sağlıyor. Tamamen ücretsiz olması da cabası.

Aylık 80 dolar ücreti vardı

Ancak Bavyera menşeli lüks otomobil markası BMW alışılagelenin aksine bu özelliği kullanmak isteyen müşterilerinden para istemeye başladı. Evet, şaka değil. Buna göre 2019 ve 2020 model BMW’lerde yer alan Apple CarPlay özelliğini kullanmak isteyenlerden senelik 80 dolar abonelik ücreti alınacaktı.

Mantık bunun neresinde?

Burada anlamlandıramadığımız nokta şu: Diğer markaların tamamen ücretsiz verdiği, hatta ücret almayı aklına dahi getirmediği bir servisten BMW neden para kazanmaya çalışsın?

Zaten BMW modellerine hatırı sayılır miktarda para ödeyen kişileri senelik 80 dolar ücretle aboneliğe bağlamak, müşterilerin gözünde sinekten yağ çıkarma girişimi olarak yorumlandı ve tepkiler çığ gibi büyüdü. Sosyal medyadan BMW’ye yöneltilen eleştirilerin ayyuka çıkmasıyla birlikte geri adım atıldı.

Neyse ki bu hatalı karar sadece 5 ay kadar yürürlükte kaldı. Geldiğimiz noktada BMW, İngiltere ve ABD’deki müşterilerinden CarPlay kullanım ücreti almayı bıraktı. Ancak ücretini çoktan ödemiş olanlarla ilgili ne yapılacağına dair BMW cephesinden henüz bir açıklama gelmiş değil. Muhtemelen ücretler geri iade edilmeyecektir.

Kaynak https://www.slashgear.com/bmw-carplay-integration-now-offered-for-free-after-backlash-04602348/

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!

6 Yorum
 1. Anonim

  Oraları türkiyemi sandın kolay para kazananlarin yeni turkiyesi elhamdulillah.

  1. Anonim

   kunfeyekun kardeşim biz çalışmadan kazanmayı severiz.

  2. Anonim

   bmw Mercedesi tasarımda geçti yazmış çok komiksin 😂😂😂

 2. Anonim

  son 5 yıldır bmw binmeyi bıraktım eğer almazsanız bunları yapamazlar paranızın gerçek karşılığını veren araçlara bakın kandırılmış hissetmek sıkıcıdır

 3. Anonim

  bemeve da artık iyice bokunu çıkardı… tamam arabaları çok iyi… mersedesleri tasarımda geçtiler… motorda zaten katladırlar… ama buda nesi böyle…

  1. Anonim

   hala o saçma multimedya konsoluyla mı geçti. hiç bakıyor musun mercedesin tasarımlarına. yanına yaklaşamaz.