Bosch daha güvenli motosikletler için kolları sıvadı

Almanya menşeli teknoloji şirketi Bosch, şimdilerde motosikletliler için sürüş deneyimini çok daha güvenli hale getirecek yeni sistemler geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Almanya menşeli teknoloji şirketi Bosch, şimdilerde motosikletliler için sürüş deneyimini çok daha güvenli hale getirecek yeni sistemler geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Şirketin üzerinde çalıştığı sistemlerden biri, belki de en dikkat çekeni ise virajlarda kaymayı önleyecek yeni bir güvenlik önlemi.

Bu proje ile hedeflenen şey çok basit, ancak bir o kadar da önemli: Mıcır, yağ veya ıslak herhangi bir maddenin bulunduğu yollarda kaymaya başlayan motorun hızla toparlanarak yola güvenle devam etmesini sağlamak.

Geliştirilen özel bir sensör sayesinde sistem, tekerleklerin kaymaya başladığını otomatik olarak fark edip bünyesinde sakladığı gazı aksi yönde püskürtüyor. Bu sayede motorun yoldan çıkması ve kayıp dengesini kaybetmesi önlenmiş oluyor.

Araçlardaki hava yastığına benzer bir sistem

Depolanan gaz, tıpkı arabaların hava yastığında olduğu gibi gaz akümülatörü aracılığıyla püskürtülüyor. Motosikletin yolda kalmasını sağlayan gaz, dengenin bozulduğu yönün aksi istikametine doğru salgılanınca aracın yol tutuşu geri kazanılabiliyor.

Üstelik Bosch’un motorcular için AR-GE faaliyetleri yürüttüğü tek güvenlik sistemi bununla da sınırlı değil. Şirket günümüzdeki hemen her araba ve kamyonda mevcut bulunan radar bazlı sürüş yardımcısı sistemleri üzerine de çalışıyor.

Bu sistemler sayesinde motorcular, önlerindeki arabayla aralarındaki mesafeyi her zaman için güvenli tutabiliyorlar. Çarpışma uyarısı sistemi sayesinde motorcuların kaza yapmasının önüne geçilebiliyor.

Bu ve bunun gibi birçok önleyici sistem, gelecekte motorları çok daha güvenli hale getirmeye aday.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!