Bu şehirdeki tüm taksiler elektrikle çalışıyor!

Çin'in en büyük şehirlerinden Shenzhen aynı zamanda uluslararası bir iş merkezi haline dönüşmüş durumda.

Abone ol

Çin’in en büyük şehirlerinden Shenzhen aynı zamanda uluslararası bir iş merkezi haline dönüşmüş durumda. Ancak son dönemde bu şehrin adını emisyon salınımını azaltmak ve çok daha çevre dostu bir havaya bürünmek için attığı adımlarla duyuyoruz.

Nitekim şehrin yerel yönetimi en son 16 bin araçla dünyanın en büyük elektrikli otobüs filosuna ev sahipliği yapmaya başlamıştı. Tüm otobüslerin elektrikliye dönmesinin ardından şimdi de Shenzhen’deki tüm taksilerin elektrikliye dönüşümü başarıyla gerçekleştirildi.

Toplu taşımacılıkta “yeşil”e doğru adım adım

Gerek otobüs, gerekse taksiyle gerçekleştirilen seyahatlerin çevreye sıfır zarar verecek hale dönüşmesi için yoğun çaba gösteren Shenzhen yönetimi şimdilerde bu amacına ulaşmışa benziyor.

Taksilerin dizelden elektrikliye dönüşmesini sağlayan belediyenin Toplu Taşımacılık Komisyonu, yaptığı son açıklamayla 21 binden fazla taksinin yüzde 99‘unun bataryayla çalışır hale geldiğini duyurdu. Halen daha fosil yakıtla çalışan bin 300 taksi şehir genelinde yolcu taşımaya devam ediyor, ancak ilginç bir şekilde bu arabaların neden elektrikliye dönüşmediğine ilişkin bir açıklama yapılmış değil.

Şarj istasyonlarının kurulumu sürüyor

Şuan için Shenzhen genelinde tüm araçlara yetecek kadar elektrikli şarj istasyonunun bulunduğunu söyleyebilmek güç. Her geçen gün genişleyen istasyon ağının tam kapasiteyle çalışmasını takip eden süreçte tüm taksilerin elektrikliye dönüşmesi sağlanacağa benziyor.

Bu gerçekleştiği zaman da Çin’in Shenzhen şehri, dünyanın tamamen elektrikten güç alan taksi ve otobüs filosuna sahip ilk şehri olacak.

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!