Çin’de Model 3’ün ucuz sürümünün satışına başlandı

ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla Inc'den yapılan yeni basın açıklamasında bugün itibariyle Model 3'ün ucuz versiyonu için siparişlerin kabulüne başlandığı belirtildi.

ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla Inc‘den yapılan yeni basın açıklamasında bugün itibariyle Model 3’ün ucuz versiyonu için siparişlerin kabulüne başlandığı belirtildi. Washington ve Pekin yönetimleri arasında süregelen amansız ticaret savaşının dinmesinin ardından alınan bu kararda Tesla’nın Çin genelindeki otomobil satışlarına hız kazandırma arzusu da önemli rol oynuyor.

Diğer pazarlardan daha ucuza satılacak

Kaliforniya menşeli firmanın Çinli müşterilerin uzun menzilli, arkadan itişli Model 3’ü sadece 433 bin Yuan, yani yaklaşık 64 bin 300 dolar ödeyerek satın alabileceklerini açıklaması Tesla hayranlarınca sevinçle karşılandı.

Kıyaslamak için rakamlardan bahsetmek gerekirse orta menzilli RWD Model 3‘ün ABD’de 35 bin 950 dolara satıldığı bilgisini paylaşabiliriz. Tesla uzun menzilli ve arkadan itişli Model 3’leri ABD’de satmıyordu.

Önceleri Model 3’ün Çin’deki satış fiyatı sürekli dört çeker, uzun menzilli versiyonu için 499 bin Yuan’dan başlıyordu. Tesla geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamayla Mart ayından itibaren Model 3’leri Çinli müşterilere teslim etmeye başlayacağını duyurmuştu.

Yeni fabrikanın temelleri atılabilir

Şimdilik Çin’de satılan tüm modelleri ABD’den ihraç eden Tesla, Şangay’da yeni bir fabrika kurarak ülke içinde üretime geçmeyi planlıyor. Bu da Model 3’ün daha ucuza mal edilebilmesini mümkün kılacak. Temeller atıldıktan sonra bu fabrikada haftada 3 bin Model 3’ün üretilmesi hedefleniyor.

Eğer bu hedef gerçekleşirse Tesla, ABD ve Avrupa’dan sonra kendine domine etmek için mücadele edeceği yeni bir pazar bulmuş olacak.

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!