Çinliler dünyanın ilk amfibik sürücüsüz çıkarma gemisini tanıttı

Nisan ayının başında Çin menşeli bir gemi üreticisi amfibik, yani hem denizde hem de karada yol alabilen sürücüsüz çıkartma gemisi geliştirdiklerini duyurmuştu.

Abone ol

Nisan ayının başında Çin menşeli bir gemi üreticisi amfibik, yani hem denizde hem de karada yol alabilen sürücüsüz çıkartma gemisi geliştirdiklerini duyurmuştu. Günün birinde Çin ordusuna dahil olabileceği belirtilen ve “Deniz Kertenkelesi” adı verilen bu gemi, diğer otonom araçlarla birlikte sahillere çıkartma yapabilecek kadar yüksek teknolojiye sahip. Üstelik hiçbir şekilde sürücü müdahalesi olmaksızın.

CSIC tarafından üretildi

Ülkenin devlet sahipliğindeki en büyük gemi üreticilerinden China Shipbuilding Industry Company (CSIC) tarafından yapılan açıklama, çıkartma gemisi prototipinin başarıyla test edildiği ve teslimatının gerçekleştirildiği yönünde.

Çin’de yayın yapan Global Times‘ın haberine göre dünyada bir ilk olan gemi tam 12 metre uzunluğunda ve su üzerinde 50 knot maksimum hıza çıkabiliyor. Karada çıkabileceği en yüksek hız ise saatte 20 kilometre ile sınırlı. 

Hem denizde, hem de karada

Aslına bakılırsa amfibik çıkartma gemileri savaş ve çatışma bölgelerinde uzun süredir kullanılıyor. Askeri personeli karaya çıkardıktan sonra tekerlekleri açılan sürücüsüz bu gemi, karada da yol alabiliyor.

Askeri uzmanlar Global Times‘a verdikleri demeçte geminin kendi rotasını kendi çizebileceği, kıyıya doğru hareket edebileceği, karşılaştığı kaya ve taşlık alan gibi engellere karşı manevra yapabileceği ve uzaktan kumanda ile bir merkezden yönetilebileceği bilgisini verdiler.

Üstelik gemiye bir çift makineli tüfek veya roket atar kurulumu yapabilmek ve yine bunları uzaktan kumanda ile ateşleyebilmek de mümkün olacak.

Kaynak https://www.theverge.com/2019/4/19/18507541/chinese-military-marine-lizard-amphibious-autonomous-marine-landing-vehicle

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!

1 Yorum
  1. Anonim

    Bir kaç yıl önce ilk amfibik tekneyi görmüştüm. Ama otonom olması ve bu şekilde kapsamlı olması gerçekten çok başarılı olmuş.