Daha yüksek torklu 2021 Jeep Gladiator EcoDiesel tanıtıldı

FCA Grubu bünyesindeki köklü markalardan Jeep, kamyonet ailesinin yeni dizel motorlu üyesini tanıttı.

Abone ol

FCA Grubu bünyesindeki köklü markalardan Jeep, kamyonet ailesinin yeni dizel motorlu üyesini tanıttı. Henüz çiçeği burnundaki 2021 model Gladiator EcoDiesel’in bu yıl sonuna doğru Jeep bayilerindeki yerini alacağı belirtildi.

Bu zamana kadar müşteriler tarafından sıklıkla talep edilen EcoDiesel motorlu bu modelde 3.0 litrelik turbolu V6 dizel motor yer alacak. Benzinli motora kıyasla dizel güç ünitesi daha düşük beygir gücüne rağmen daha yüksek tork vaat ediyor.

Sadece otomatik vites seçeneği sunulacak

İlk kez 2019 yılında hayatımıza giren Gladiator bu zamana dek yalnızca tek bir motor seçeneğine sahipti: 3.6 litrelik Pentastar V6. Bu motoru da müşteriler ya 6 ileri düz ya da 8 ileri otomatik şanzımanla eşleştirebiliyorlardı. 285 beygir gücündeki bu araba 352 nm tork değerine de sahipti.

Kıyasladığımız zaman EcoDiesel motorlu yeni Gladiator modelinin 599 nm ile daha yüksek bir tork değerine sahip olduğunu görüyoruz. Ancak beygir gücü benzinli motordan az: 260 beygir. Üstelik manuel vites seçeneği de müşterilere sunulmayacak.

Bunun yerine EcoDiesel Gladiator modelinde 8 ileri TorqueFlite 8HP75 otomatik şanzıman standart olarak sunulacak. Jeep’in açıklamasına göre bu karar şanzımanın ekstra tork gücünü kontrol edebilmesi için alınmış.

Gladiator serisinin en yüksek menzil değerine sahip modeli olması ise EcoDiesel motorlu bu versiyonu ayrıcalıklı kılıyor. Tam dolu depo ile 672 kilometre kadar mesafe kat edebilen araç, araziye çıktığı zaman aklının depoda kalmasını istemeyenler için ideal.

Kaynak https://www.slashgear.com/2021-jeep-gladiator-ecodiesel-official-more-torque-and-more-range-10628461/

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!