Diğer ülkelerde fabrika kapatan Hyundai, Türkiye’de üretime ısrarla devam ediyor

Güney Kore'nin en büyük otomobil üreticisi Hyundai, bugün yapmış olduğu basın açıklamasıyla Hindistan'daki fabrikasını Koronavirüs salgınına karşı önlem olarak kapatma kararı aldığını duyurdu.

Abone ol

Güney Kore’nin en büyük otomobil üreticisi Hyundai, bugün yapmış olduğu basın açıklamasıyla Hindistan’daki fabrikasını Koronavirüs salgınına karşı önlem olarak kapatma kararı aldığını duyurdu.

Ülkenin Chennai şehrindeki fabrikanın kapatılması kararı, Hindistan hükümetinin Covid-19’dan etkilenen 75 bölgedeki çoğu üretim tesisinin operasyonları durdurması gerektiği açıklamasının hemen ardından alındı. Neticesinde Hyundai senede 650 bin adet otomobil üretiminin gerçekleştiği fabrikanın bu ay sonu hükümetin çağrısı sonucu kapatılacağı açıklamasında bulundu.

Öte yandan yüzde 34’ü Hyundai sahipliğindeki Kia’nın da Anandapur’daki senelik 300 bin adet otomobil üretim kapasiteli fabrikasında operasyonları durdurması bekleniyor.

Diğer ülkelerde kapanırken Türkiye’de üretime devam!

Geçtiğimiz hafta Hyundai ve Kia, ABD ile Avrupa’daki üretim tesislerini Koronavirüs salgınına karşı önlem olarak kapatmıştı. 18 Mart’ta ABD’nin Alabama eyaletindeki fabrikasında çalışan bir işçinin Covid-19 pozitif çıkması sonucu alınan bu kararı Kia’nın Georgia’daki tesisini kapatması takip etmişti. Kia fabrikasının kapanmasının sebebi ise Hyundai’nin Alabama’daki fabrikasını kapatması sonucu montajı yapılmış motor tedariğinin gerçekleştirilememesiydi.

Her iki şirketten yapılan açıklamada ABD’deki sağlık otoritelerinin onay ve izni doğrultusunda üretime gelecekte devam edileceği belirtildi.

Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’da da üretime son veren Güney Koreli Hyundai’nin Türkiye’de halen daha üretime devam etmesi ise tepki çekti. Ülkemizdeki fabrika Hyundai’nin Avrupa’daki iki üretim tesisinden birisi. Hemen her ülkede fabrikalar kapanırken Türkiye’de üretime ısrarla devam etme kararı, işçilerin can sağlığını tehlikeye atıyor olabilir.

Kaynak https://en.yna.co.kr/view/AEN20200323002152320?section=economy/economy

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!

1 Yorum
  1. Anonim

    TÜRK milletine ülkeyi yönetenler değer vermiyor elin gavurumu verecek ?