Dünyanın en hızlı traktörüyle tanışın: JCB Fastrac Two!

Herhangi bir Anadolu kasabasında, tek şeritli yolda gürültülü çalışarak ilerleyen bir traktörün arkasına takılmak hayli can sıkıcı olabilir. 

Abone ol

Kırsaldaki herhangi bir kasabada, tek şeritli yolda gürültülü çalışarak ilerleyen bir traktörün arkasına takılıp kalmak ve karşıdan gelen arabalar yüzünden bir türlü öne geçememek hayli can sıkıcı olabilir. Ancak İngiltere menşeli traktör ve iş makinesi üreticisi JCB, arkanızda görmek istemeyeceğiniz bir model geliştirmiş. Öyle ki JCB Fastrac Two adını taşıyan bu araç Guinness Dünya Rekorları’na dünyanın en hızlı traktörü olarak girmiş bulunuyor.

Test süreci boyunca Guy Martin diye birisi tarafından kullanılan traktörün 246 km/s hıza çıkabildiği kaydedildi. Bir önceki rekor geçtiğimiz Ekim ayında yine İngiltere’de, fakat bu sefer 217 km/s hız ile kırılmıştı.

Motoru 1,016 beygir güç üretiyor

Öte yandan Fastrac Two modelinin rekoru JCB Fastrac Special’dan devraldığı bilgisini de paylaşmış olalım. Haziran ayında 165 km/s hız yapan bu model JCB tarafından yetersiz bulunmuş olacak ki, Fastrac Two modeli geliştirilmiş.

Bu özel traktör ön ve arkada tam süspansiyona ev sahipliği yapıyor. Kullanılan JCB Dieselmax 7.2L altı silindirli turbo dizel motor ise ağır şekilde modifiye edilmiş. Nihayetinde ise 1,016 beygir güç ve 2,500 Nm’den fazla tork ortaya çıkmış durumda.

Williams Advanced Engineering tarafından geliştirilen aerodinamik kitinin de bulunduğu traktörün normal şanzımanı iptal edilmiş, yerine ZF altı ileri H desenli manuel traktör şanzımanı tercih edilmiş.

Traktör modelinin şuan için satışa çıkıp çıkmayacağı, çıkması halinde ise fiyat etiketinin ne olacağı bilinmiyor.

Kaynak https://www.slashgear.com/jcb-fastrac-two-tractor-has-1106hp-and-goes-153-mph-31604745/

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!