Elektrikli Hyundai’lerde artık vites kolu kullanılmayacak!

Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai, yeni nesil elektrikli araba modellerinin yer alacağı "NE" serisinde artık vites kolu kullanmayacağını açıkladı.

Abone ol

Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai, yeni nesil elektrikli araba modellerinin yer alacağı “NE” serisinde artık vites kolu kullanmayacağını açıkladı. Buna göre genelde Amerikan arabalarında görmeye aşina olduğumuz koldan vites elektrikli Hyundai’lerde karşımıza çıkmayacak.

İç tasarım baştan aşağıya yenilenecek

Bunun yerine Hyundai sanılanın aksine Mercedez Benz’lerde kullanılan, silecek koluna benzer bir tasarımı da tercih etmeyecek. Nitekim basın açıklamasını okuduğumuz zaman Hyundai tasarımcılarının sürücü ile yolcuyu ayıran vites topuzunu da kaldırarak arabaların iç düzenini baştan aşağıya yenilemeyi hedeflediklerini görüyoruz. Bu sayede daha hoş bir görünümün elde edilmesi amaçlanıyor olabilir.

Üstelik geleneksel içten yanmalı motorlara sahip diğer Hyundai’lerde de benzer strateji izlenecek.

Birçok dev bu yöntemi kullanıyor

Çok değil, geçtiğimiz gün duyurusu yapılan bu gelişmeye göre vites değişikliği artık doğrudan direksiyon üzerinden gerçekleştirilecek. Önümüzdeki sene seri üretim bandına girmesi hedeflenen yeni nesil elektrikli “NE” serisine dahil arabalarda silecek şeklindeki vites kolu da kullanılmayacak.

Aralarında Mercedes Benz ve Tesla’nın da bulunduğu birçok marka vitesi bu şekilde attırıyor oysa.

Resmî açıklamalara bakacak olursak Hyundai elektrikli otomobillerin iç tasarımını tamamen dönüştürmek istediği için vites kolu veya topuzuna iç alanda yer vermemekte kararlı. E-GMP adı verilen yeni nesil elektrikli otomobil platformu üzerine yükselecek olan “NE” serisinde vites kolunun iptal edilecek olması, iç alanı tasarlayan mühendislere daha geniş bir hareket alanı sağlayacak.

Kaynak https://www.donga.com/en/List/article/all/20200804/2140697/1/Hyundai-Motor-to-remove-shifter-from-its-electric-cars

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!