Elektrikli kamyonet girişimi Rivian 2,5 milyar dolar daha yatırım aldı

ABD menşeli elektrikli kamyonet girişimi Rivian bu yılın yeni yatırım turunu 2.5 milyar dolarla kapattı.

Abone ol

ABD menşeli elektrikli kamyonet girişimi Rivian bu yılın yeni yatırım turunu 2.5 milyar dolarla kapattı. Eski ve yeni yatırımcılarından toplamda 2.5 milyar dolar gibi müthiş bir yatırım almayı başaran şirket kasasına ciddi manada nakit enjeksiyonu sağlamış oldu.

Amazon ve BlackRock sahipliğindeki fonların yanı sıra Rivian’ın yeni yatırımcıları arasına Soros Fund Management LLC, Coatue, Fidelity Management and Research Company ve Baron Capital Group gibi şirketler de dahil oldu.

İşin ilginç tarafı Rivian henüz herhangi bir modelini tanıtmış değil. R1T kamyonet ve R1S SUV modellerinin de 2021’den önce piyasaya çıkması beklenmiyor.

Amazon’a kargo aracı üretecek

Öte yandan Rivian, Amerikan e-ticaret devi Amazon’la da önemli bir işbirliğine gitti. Amazon için tamamen elektrikten güç alan ve sürücüsüz trafiğe çıkması planlanan kargo teslimat araçları geliştirmeye başlayan Rivian, önümüzdeki yıl bu arabaların seri üretime girmesini sağlayacak. Günün sonunda ise 100 bin adet otonom aracın Amazon’a teslim edilmesi hedefleniyor.

İlk bakışta bu gerçekçi bir yol haritası gibi gelmeyebilir. Ancak “skateboard” yani “kaykay” adını verdiği özel bir platform sayesinde Rivian, oldukça esnek şasi ve kasa tiplerinde arabalar geliştirebilecek. Mesela R1S ve R1T’de de aynı platform kullanılacağı için üretim sürecinin gayet kolay ve rahat geçmesi sağlanacak.

Rivian normalde rezervasyon yaparak ilk teslimatlar için adını yazdıran müşterileri için 2020’nin son günlerine işaret ediyordu. Ancak COVID-19 salgını nedeniyle üretim süreci sekteye uğrayınca mecburen 2021’in başı olarak bu tarih revize edildi.

Kaynak https://www.slashgear.com/rivian-raises-2-5-billion-more-new-and-old-investors-back-ev-maker-10628454/

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!