Elektrikli Taycan Turbo S’in menzili hayal kırıklığına uğrattı!

Birçoğumuzun hatırlayacağı üzere 2020 model Porsche Taycan Turbo'nun EPA tarafından ölçülen menzil değeri gündeme bomba gibi düşmüştü.

Abone ol

Birçoğumuzun hatırlayacağı üzere 2020 model Porsche Taycan Turbo’nun EPA tarafından ölçülen menzil değeri gündeme bomba gibi düşmüştü. Şaka gibi gelebilir ama ABD fiyatı 153 bin 510 dolar olan bu elektrikli spor otomobil, tam dolu batarya ile sadece 323 kilometre menzil kat edebiliyordu. Tesla Model S ile kıyaslayacak olursak bu rakam gerçekten Porsche severler için hayal kırıklığıydı.

Ancak bu noktada Porsche’u çok da yermek doğru olmayabilir. Neticede Tesla Model S spor otomobil değil, daha çok şehir içi ulaşımda kullanılmak üzere tasarlanmış bir model. Taycan ise daha çok pistlerin tozunu atmak üzere tasarlanmış gibi.

Taycan Turbo S de teste girdi

Şimdilerde ise Porsche’un bir başka modeli daha EPA testine girdi ve bu testin sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı. Edindiğimiz bilgilere göre Taycan Turbo S, tam dolu batarya ile çıktığı yolda en fazla 308 kilometre mesafe kat edebilmiş. Bu, Turbo’dan 15 kilometre daha az yol gidebildiği anlamına geliyor.

Tabii menzil değerinin düşmesinin sebebi, Turbo S’in normal Taycan’dan daha hızlı olması. Daha fazla beygir gücüne ve torka, ayrıca daha büyük lastiklere sahip olmanın olumsuz getirisi de bu: Menzil değerinden feragat etmek gerekiyor.

Tesla Model S ise tam dolu batarya ile 524 kilometre yol gidebiliyor. Depolanan elektrik enerjisini daha verimli şekilde harcayan Tesla ile Porsche’u kıyaslamak anlamsız. Çünkü her iki model de farklı beklenti ve ihtiyaçlara hitap edecek şekilde tasarlanmış.

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!

2 Yorum
  1. Anonim

    Bu haberi yapan kişi model s’in değerlerine hiç bakmamış sanırım. Maksimum hız, motor gücü, 0-100,menzil, güç(hp) her konuda tesla daha iyi, eğer bu spor bir otomobilse ilk önce bu konularda tesla dan daha iyi olması gerekmez mi? Bu tür markalar günün sonunda nokia ile aynı sonu paylaşacak gibi geliyor. En azından satış rakamlarını tesla ile karşılaştırınca öyle görünüyor.

    1. Anonim

      Tam aradığım yorum.