Elektrikliye dönüş Norveç’te faturaları kabartacak

Son dönemde sık sık elektrikli otomobillerle alakalı haberlerle gündeme gelen Norveç, önümüzdeki 20 yıl içerisinde trafiğe çıkan tüm araçların çevre dostu olmasını amaçlıyor.

Abone ol

Son dönemde sık sık elektrikli otomobillerle alakalı haberlerle gündeme gelen Norveç, önümüzdeki 20 yıl içerisinde trafiğe çıkan tüm araçların çevre dostu olmasını amaçlıyor. Ancak bu iyi niyetli yaklaşım, vatandaşların daha fazla elektrik faturası ödemesine ve ek diğer maliyetlerin de artmasına yol açabilir. En azından yeni yapılan bir bilimsel araştırma bu gerçeğe işaret ediyor.

Elektrikli araçlara ciddi kolaylık sağlanıyor

Geride bıraktığımız Mart ayında Norveç genelindeki elektrikli otomobil satışları zirveye ulaştı. Neredeyse satılan tüm sıfır otomobillerin yüzde 60’ı tamamen elektrikten güç alıyordu.

Bu önemli artışta hükümetin elektrikli otomobil sahiplerine bedava veya daha ucuza köprü ve otoyol geçiş imkânı sunması, vergilerde indirime gitmesi, oto park ve şarj noktalarını kullanma noktasında kolaylık sağlaması da önemli bir etken elbette.

2025’e gelindiğinde fosil yakıtlı araç satışını tamamen bitirmeyi hedefleyen Norveç’te an itibariyle 220 binden fazla elektrikli otomobil var. Toplam araç sayısı ise 2.7 milyon olarak belirtiliyor.

2040’a geldiğimizde ise yollarda elektrikli veya plug-in hibrid otomobillerin çoğunluk haline gelmesi hükümetin önceliklerinden birisi.

1.6 milyar dolarlık elektrik faturası

Norveç’in enerji kurumu DNV GL ile Poyry isimli danışmanlık şirketi tarafından gerçekleştirilen son araştırma, 2040’a kadar yolcu tipi araçların büyük çoğunluğunun elektrikliye dönmesi durumunda faturaların yükselebileceğini ortaya çıkardı.

Hükümetin artan elektrik ihtiyacını karşılamak için yeni tesisler ve şarj istasyonları kurması gerekecek. Bu da yaklaşık 1.6 milyar dolara mal olacak.

Kaynak https://www.autoblog.com/2019/06/08/norway-ev-power-grid-charging/

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!

1 Yorum
  1. Anonim

    O paranın binde birini bana versinler kendi enerjisini üreten dışarıdan hicbir enerjiye ihtiyaç duymayan ve sonsuz km menzilli araba yapayım!