Ferrari’nin gelirleri COVID-19 nedeniyle yüzde 60 oranında azaldı

İtalyan lüks spor otomobil markası Ferrari, Pazartesi günü 2020 yılı için kazanç öngörüsünü kamuoyuyla paylaştı.

Abone ol

İtalyan lüks spor otomobil markası Ferrari, Pazartesi günü 2020 yılı için kazanç öngörüsünü kamuoyuyla paylaştı. Aynı raporda yılın ikinci çeyrek döneminde Koronavirüs salgını nedeniyle markanın gelirlerinde yüzde 60’lık bir düşüşün yaşandığı bilgisi de yer aldı.

Ancak durum Ferrari açısından o kadar da iç karartıcı değil. Hisse değeri yüzde 4 oranında artış kaydeden marka, siparişlerin halen daha gelmeye devam ettiğini belirtiliyor.

Şirketin CEO’su Louis Camilleri, geçtiğimiz yılın aynı finansal dönemine kıyasla siparişlerin “çift haneli” sayı miktarında artış kaydettiğinin altını çizdi. Camilleri “Talep halen daha canlılığını korumaya devam ediyor ve kapora verip sıraya giren müşteri sayımız hızla artıyor” dedi.

Şirketin kasasına 124 milyon Euro girdi

Nisan ile Haziran ayları arasında fabrikalarda uygulanan COVID-19 önlemleri nedeniyle üretimin sekteye uğradığını belirten Ferrari yöneticileri, sponsorluk ve ticari diğer gelirlerin de Koronavirüs salgınından olumsuz etkilediğini belirttiler. Ek olarak pandemi sürecinde tüm dünyada otomobil satışlarının azalmasından Ferrari de etkilenmiş gözüküyor.

Haliyle bu da FAVÖK öncesi kazancın yüzde 60 gibi ciddi bir oranda düşmesine yol açmış. 124 milyon Euro olan bu gelir yine de fena sayılmaz, çünkü Reuters’in düzenlediği ankette analistler yaklaşık geliri 120 milyon Euro olarak tahmin ediyorlardı.

Son dönemde lüks spor otomobil üreticileri arasında furya haline gelen elektrikliye geçiş trendine Ferrari de ayak uyduracak. Yakın tarihte banttan inecek elektrikli modeller bunun bir işaretçisi.

Kaynak https://www.autoblog.com/2020/08/03/ferrari-second-quarter-earnings-annual-forecast/

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!