Ford, ABD ve Kanada’daki F-Serisi kamyonetleri geri çağırdı

ABD'nin en büyük ikinci otomobil üreticisi Ford, bazı F-150 ve Super Duty kamyonet modellerini geri çağırma kararı aldığını duyurdu. 

Abone ol

ABD’nin en büyük ikinci otomobil üreticisi Ford, bazı F-150 ve Super Duty kamyonet modellerini geri çağırma kararı aldığını duyurdu. Bu kararın alınmasına ise motor bloğunu ısıtan kabloların kısa devre yaparak yangın çıkarma riski gerekçe gösterildi. Benzer bir hatadan kaynaklı geri çağırma kararı ise geçtiğimiz sene Aralık ayında duyurulmuştu.

Kaç adet araba etkilendi?

Ford cephesinden yapılan açıklamaya göre alınan bu son karar 327 bin adet kamyoneti etkiliyor. Bir önceki geri çağırma kararı 847 bin aracı etkilemişti, neyse ki bu kez rakam ilk çağrılanların yarısından da az.

Bu arabaların 131 bin 68 adedi ABD sınırları içerisinde satılmış durumda. Geriye kalan 196 bin 269 adet aracın ise Kanada’da kullanıldığı belirtiliyor. Etkilenen modellerin detaylı listesi ise şu şekilde sıralanıyor:

  • 18 Mart 2014 ile 17 Kasım 2018 tarihleri arasında Dearborn Kamyonet Fabrikası’nda üretilen 2015-2019 model F-150’ler.
  • Kansas City Fabrikası’nda 21 Ağustos 2014 ve 17 Kasım 2017 arasında, Kentucky Kamyonet Fabrikası’nda ise 5 Şubat 2016 ve 17 Kasım 2018 tarih aralıklarında üretilen F-Serisi Super Duty kamyonet modelleri.

Kabloların erime riski söz konusu

Bir önceki geri çağırma kararının ardından yetkili servislerce hataları giderilen araçların yanlış montaj sonucu yangın riski taşıdığı belirtildi. Motor bloğunu ısıtan parçaların kısa devre yaparak yanması, kabloların da erimesi söz konusu olabileceği için etkilenen, halihazırda ABD ve Kanada sınırları içerisinde kullanılan araçların bir an önce Ford yetkili servislerinden ücretsiz randevu almaları tavsiye ediliyor.

Kaynak https://www.autoblog.com/2019/04/10/ford-recalls-f-series-trucks-engine-block-heaters/

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!