Ford bazı 2020 Ranger, F-150 ve Expedition modellerini geri çağırdı

Önde gelen otomobil üreticilerinden Ford, ABD pazarında çok tutulan bazı modelleri için geri çağırma kararı aldığını duyurdu.

Abone ol

Önde gelen otomobil üreticilerinden Ford, ABD pazarında çok tutulan bazı modelleri için geri çağırma kararı aldığını duyurdu. Açıklanan bilgilere göre bazı 2020 model Ranger’ların yanı sıra F-150 ve Expedition SUV’larında kullanılan otomatik şanzımanda var olan hata, geri çağırma kararına gerekçe olarak gösteriliyor.

Ciddi kazalara sebep olabilir

Bahsi geçen üç otomobilin de ortak noktası bu zaten: 10 ileri otomatik şanzımana ev sahipliği yapıyor olmaları. Bu şanzımanın problemi, kullanılan basit bir klipsin hatalı olması sonucu vites kablolarının aktarma organına tam olarak ulaşamaması. Eğer klips kırıksa veya doğru oturtulmamışsa sürücüler istedikleri vitese geçişi sağlayamıyorlar. Veya vites kolu D’yi gösterirken araç kendini P’ye alabiliyor.

İlk bakışta basit gibi gözükse de bu durum çok ciddi kazalara davetiye çıkarabilir. Mesela vites kolunun park (P) pozisyonunda olduğunu farz edelim. Sürücü arabadan inip kapıları kilitlediğinde araç aslında boşta (N) veya geri (R) viteste kalabilir. Dahası bu hata anahtarı araba P pozisyonunda değilken dahi çıkarmaya izin veriyor. Sürücü fark etmeden arabanın geriye doğru kayması ve kazaya yol açması çok basit.

Etkilenen araç sayısı açıklandı

Ford geri çağrılan araçların 55 bin 158’inin ABD’de, 12 bin 90 tanesinin Kanada’da ve 681 tanesinin de Meksika’da satıldığını açıkladı.

Amerikan otomobil üreticisi şimdiye dek bu hatadan kaynaklı herhangi bir kazanın taraflarına raporlanmadığını da belirtti. Fakat bu ilerleyen günlerde hiçbir kazanın olmayacağı anlamına gelmiyor tabii.

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!