Ford F-150’ye dizel motor seçeneği getiriyor

ABD'li otomotiv üreticisi Ford, Amerika kıtası genelinde pick up sınıfında çok satan F-150 model kamyonet modeline dizel motor seçeneği sunma kararı aldı. 

ABD’li otomotiv üreticisi Ford, Amerika kıtası genelinde pick up sınıfında çok satan F-150 model kamyonet modeline dizel motor seçeneği sunma kararı aldı. Pazardaki diğer rakiplerinin daha az yakan, çevre dostu kamyonet modelleri geliştirmesi üzerine bu adımı atan Ford; bu sayede sektördeki elini daha da güçlendirmeyi ve rakipleriyle mücadele edebilmeyi hedefliyor.

Ford yetkililerinden yapılan açıklamada F-150 dizel modelinin 10 ileri otomatik şanzımana sahip olacağı ve tam depoyla 48 kilometre daha fazla mesafe kat edebileceği bilgisi paylaşıldı. Bu rakamlar F-150’nin segmentteki diğer araçlarla yakıt tüketimi kategorisinde rekabet edebilmesi için faydalı olacak.

Benzinliden daha pahalıya satılacak

Bugüne kadar yalnızca benzinli modeli üretilen yeni F-150’nin dizel versiyonu, benzinliye kıyasla 2 bin 400 ila 4 bin dolar arası bir fiyat farkıyla satışa çıkarılacak. Dizel motor ise Ford’un İngiltere’deki fabrikalarında üretime geçecek.

Konuyla alakası basın mensuplarını bildiren üst düzey Ford çalışanlarına göre dizel motor seçeneğinin sunulması, F-150 modelinin satışlarında yüzde 5’lik bir ek talebin oluşmasına yol açabilir.

Amerika Birleşik Devletleri genelinde dev cüsseli pick-up kamyonetlerin satışları son dönemde ciddi artış gösteriyor. Benzinin litresinin 1$ civarına sabitlenmiş olması, araç sahiplerinin büyük motorlu araçları kullanmaktan çekinmemelerine yol açıyor. Dizel motorların daha gürültülü çalıştığı gerçeği de hesaba katılırsa, benzinli kamyonet satışlarının bu sebeple azımsanmayacak kadar çok olduğu söylenebilir.

Bu arada Ford, geçen yıl 896 bin 764 adet F serisi kamyonet satmayı başarmıştı.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!