Ford’un satın aldığı scooter şirketi agresif büyüme planını açıkladı

Geçtiğimiz yıl Ford Motor Company tarafından tüm hisseleri satın alınan scooter kiralama şirketi Spin, yaptığı son basın açıklamasıyla Ağustos ayı itibariyle 8 farklı şehirde 15 bin yeni scooter modeliyle müşterilere hizmet vereceğini duyurdu. 

Abone ol

Geçtiğimiz yıl Ford Motor Company tarafından tüm hisseleri satın alınan scooter kiralama şirketi Spin, yaptığı son basın açıklamasıyla Ağustos ayı itibariyle 8 farklı şehirde 15 bin yeni scooter modeliyle müşterilere hizmet vereceğini duyurdu.

Şirket aynı zamanda en son çıkan elektrikli scooter modelinin tanıtımını da gerçekleştirdi. Scooterların çalınmasını engelleyecek anti-hırsızlık sistemiyle donatılan model, müşteriler tarafından sevileceğe benziyor.

Ford bünyesine geçince hızla büyüdü

Aslına bakılırsa Spin, 2018’in Kasım ayında Ford tarafından satın alınmasının ardından hızla büyümeye ve hizmet ağını genişletmeye devam ediyordu. Ancak bugün geldiğimiz nokta Spin için ciddi bir kilometre taşı oluşturuyor.

Satın alınmadan önce San Fransisco menşeli firma kiralanabilir elektrikli scooter modelleriyle 9 şehirde ve 5 üniversite kampüsünde faaliyet gösteriyordu. Bugün ise firma 47 şehre ve birçok kampüse ulaşmış durumda.

Ağustos ayından sonra Spin’in yeni scooter modelleriyle Portland, Los Angeles, Denver, Washington, DC, Kansas City, Memphis ve Minneapolis’teki müşterilere ulaşması planlanıyor. Çin’de üretilen ve üzerinde Segway-Ninebot’un markası bulunan yeni scooter modelleri müşteriler tarafından saatlik olarak kiralanabilecek. Bu arada Segway-Ninebot’un dünyanın önde gelen scooter üreticilerinden Xiaomi tarafından desteklendiği bilgisini de paylaşmakta yarar var.

Şirketler sürekli zarar ediyordu

Aslına bakılırsa scooter kiralama şirketleri saldırganlık, yaralanan sürücüler ve kolayca kırılabilir modeller yüzünden zor zamanlar geçiriyordu. Öyle ki Bird geçtiğimiz 3 ay içinde 100 milyon dolar zarar açıklamış ve 2.5 milyar dolar değerinde yeni yatırım aramaya başlamıştı.

Kaynak https://www.theverge.com/2019/7/25/8929994/ford-spin-scooter-expansion-next-gen-model

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!

12 Yorum
 1. Anonim

  martı buna göre çok daha pahalı

 2. Anonim

  insanlar artık bu tarz basit ulaşım araçlarını tercih ediyor

 3. Anonim

  Yükseleceğinden eminim ama doğru pazarı tercih etmesi gerekiyor

 4. Anonim

  katlanabilir scooter geldi artık yeni trend onlar olur

 5. Anonim

  Hımm çok güzel. Acaba bunlar Türkiye’de satılıyor mu merak ettim

 6. Anonim

  dün sahilde kullandım çok keyifliydi

 7. Anonim

  Türkiye ye ne zaman gelir bunlar acaba

 8. Anonim

  İstanbulda farklısını kullanmıştım iyi ama fiyatı yüksek

 9. Anonim

  şehiriçinde büyük bir avantaj

 10. Anonim

  istanbul içinde birkaç kere gördüm ücreti de uygun bence

 11. Anonim

  scooterların yaygınlaşması trafiğin rahatlamasını sağlıyor

 12. Anonim

  bu tür ulaşım alternatifleri şehir içinde oldukça kolaylık sağlıyor özellikle yaz aylarında